Jeśli podczas stosunku seksualnego odczuwany jest ból to poziom satysfakcji i przyjemności staje się zerowy. Jest to jeden z najczęstszych problemów, który w szczególności dotyka kobiety, a tym samym znacząco zniechęca je do nawiązywania bliskich kontaktów z partnerami. Na szczęście w większości przypadków da się z nim uporać. Jesteśmy w stanie wyodrębnić kilka przyczyn, których wyeliminowanie może sprawić, że współżycie znów będzie wiązało się z miłymi doznaniami.

Bolesne stosunki, czyli o tym, czym jest dyspareunia u kobiet?

Gdy czujesz ból przy współżyciu towarzyszy Ci tzw. dyspareunia, czyli zaburzenie seksualne, które może dokuczać zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W takiej sytuacji najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza ginekologa lub seksuologa. Zdecydowanie najczęściej problem ten dotyczy kobiet, a przynajmniej to one w większości przypadków podejmują decyzję o skonsultowaniu się w tej sprawie ze specjalistą.

Ból przy stosunku nie jest chwilowym dyskomfortem, nawet jeśli nie doskwiera nam przy każdym współżyciu, tylko np. w wybranych pozycjach seksualnych lub podczas stosunku z niektórymi partnerami – tak czy inaczej nie należy go bagatelizować.

Ból w czasie stosunku – pierwotny czy wtórny?

Dyspareunię, czyli ból podczas współżycia można podzielić na kilka rodzajów – w zależności od objawów oraz miejsce odczuwania dyskomfortu. 

  • Dyspareunia pierwotna – jej cechą charakterystyczną jest fakt, że występuje ona od momentu rozpoczęcia życia seksualnego przez kobietę.
  • Dyspareunia wtórna – pojawia się po pewnym czasie i może być wynikiem pewnych zaburzeń i czynników chorobowych.
  • Dyspareunia powierzchowna – świadczy o bólu, który odczuwany jest podczas dotyku w okolicy wejścia do pochwy oraz sromu.
  • Dyspareunia głęboka – oznacza ból w pochwie, okolicy miednicy mniejszej, a nawet brzucha, który wynika z penetracji.

To, co szczególnie należy mieć na uwadze, to fakt, że symptomy te mogą pojawić się podczas każdego możliwego kontaktu intymnego – bez względu na rodzaj uprawianego seksu.

Źródło: KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej

Dlaczego boli podczas stosunku? Jakie mogą być przyczyny dyspareunii u kobiet?

Jeśli zastanawiasz się zrobić, gdy kobietę boli podczas stosunku lub to właśnie Ciebie dotyka ten problem – przede wszystkim zrezygnuj tymczasowo ze współżycia i udaj się do ginekologa. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele i bez przeprowadzenia badań może być niemożliwe potwierdzenie, która z nich rzeczywiście Cię dotyczy.

Ból i pieczenie podczas stosunku wywołane przez suchość pochwy

Bez wątpienia suchość pochwy jest najczęstszym źródłem bólu podczas seksu. Z uwagi na podniecenie wiele par zapomina o zaopatrzeniu się w specjalne lubrykanty, dzięki którym utrzymany zostanie odpowiedni poziom nawilżenia pochwy. Inną przyczyną może być pominięcie gry wstępnej lub poczucie zmęczenia, przez które ciężko jest cieszyć się chwilą.

Alergia na lateks i inne substancje

Bywają sytuacje, w których za dyskomfort odpowiada wystąpienie reakcji alergicznej spowodowanej lateksem, proszkiem do prania lub płynem do higieny intymnej.

Infekcje intymne mogą odpowiadać za bolesne stosunki

Jesteśmy w stanie wyodrębnić trzy grupy infekcji, które mogą być przyczyną bólu i pieczenia podczas stosunku: grzybicze, wirusowe i bakteryjne. Aby całkowicie uporać się z tym problem, konieczne jest zasięgnięcie rady specjalisty, który zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Endometrioza i stany zapalne

Stany zapalne narządów płciowych także przyczyniają się do zmniejszenia przyjemności podczas współżycia, a nawet bólu. Do najczęstszych należą: zapalenie łechtaczki, zapalenie przedsionka pochwy oraz endometrioza.

Zbyt głęboka penetracja – jedna z przyczyn bólu podczas seksu

U kobiet, które posiadają tzw. tyłozgięcie macicy, podczas głębokiej penetracji może występować ból. W takich sytuacjach dochodzi często do zapalenia przydatków, a tym samym konieczne jest wdrożenie leczenia. 

Pochwica – źródło bólu w czasie stosunku, którego podłożem jest psychika

Pochwica to najprościej mówiąc schorzenie, które wynika ze złych doświadczeń kobiety takich jak np. gwałt czy molestowanie. Tym samym sprawia, że mięśnie pochwy kurczą na tyle mocno, że partner nie jest w stanie wprowadzić do niej swojego narządu płciowego. Pomocna w radzeniu sobie z tą dolegliwością jest psychoterapia i treningi rozluźniające mięśnie.

Dyspareunia u mężczyzn – z czego może wynikać?

Problemu bolesnych stosunków nie powinni także lekceważyć mężczyźni, u których podłożem problemów są najczęściej stany zapalane, wywołane infekcjami grzybiczymi lub zakażeniem rzęsistkiem pochwowym. Poza tym do innych możliwych przyczyn zaliczamy: 

  • występowanie niedrożności przewodu ejakulacyjnego; 
  • przeczulica prącia; 
  • infekcje dróg moczowo-płciowych;
  • stany dermatologiczne;
  • podłoże psychogenne.

Sposób leczenia dobierany jest adekwatnie do podłoża problemu – zalecana może być np. antybiotykoterapia lub psychoterapia.

Do czego doprowadza ból podczas współżycia?

Wielu osobom wydaje się, że źródłem problemu związanego z odczuwaniem bólu podczas seksu jest zbyt niski poziom podniecenia i nieodpowiednia stymulacja. Jednak w większości przypadków to nie to jest jego przyczyną. Dyspareunia poza bólem sprawia, że partnerzy bardzo często odczuwają wstyd, strach, a także niechęć do nawiązywania intymnych relacji. Tym samym jest to powód, przez który zaczynają się unikać i czują spadek jakości ich życia i zadowolenia z niego.

Ból pochwy po stosunku – jak leczyć?

Bez względu na to, czy bolesne stosunki dotyczą kobiet, czy mężczyzn, każda z płci powinna o ich występowaniu poinformować swoją drugą połówkę, aby do czasu postawienia diagnozy zrezygnować ze współżycia. W przypadku bólu pochwy po stosunku najczęściej wystarczające okazuje się wdrożenie leczenia farmakologicznego. W innych sytuacjach może się zdarzyć, że lekarz zaleci przyjmowanie leków rozluźniających lub rozpoczęcie terapii hormonalnej (najczęściej oznacza to początek stosowania antykoncepcji hormonalnej). Jest to sprawa niezwykle delikatna i indywidualna, dlatego umówienie się na wizytę do specjalisty powinno być pierwszym wykonanym przez kobietę krokiem.

Oceń post

Zostaw komentarz