Choć kiedyś PMS, czyli zespół napięcia miesiączkowego uznawany był przez wiele osób za coś wymyślonego i usprawiedliwiającego złe samopoczucie kobiet, tak dziś świadomość i wiedza na ten temat jest znacznie większa, a tym samym coraz częściej można liczyć na zrozumienie tej przypadłości. Wiele z nich każdego miesiąca boryka się z objawami PMS, z tego względu zebraliśmy kluczowe informacje o sposobach na jego złagodzenie.

Podstawowe informacje – jak złagodzić PMS i co go powoduje?

Zanim wyjaśnimy jak walczyć z PMS, musimy przypomnieć najważniejsze na jego temat aspekty. PMS jest to zespół napięcia miesiączkowego (ang. Premenstrual Syndrome, PMS), który pojawia się u znacznej części kobiet w okresie przedmiesiączkowym. Warto wiedzieć, że może się on objawiać zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a kwestia nasilenia poszczególnych objawów jest sprawą indywidualną. Nie każda z pań przechodzi PMS w taki sam sposób. U niektórych mówi się o huśtawce nastrojów, inne zaczynają gwałtownie przybierać na wadze, a jeszcze inne np.:

  • odczuwają ból piersi;
  • mają problemy ze snem;
  • doskwiera im migrena;
  • mają nudności, zaparcia lub biegunkę;
  • zauważają na swoje skórze wypryski.

To zaledwie kilka z wielu możliwych objawów, które świadczą o występowaniu przewlekłego schorzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, zajrzyj do naszego artykułu wyjaśniającego co to jest PMS?

Najłatwiej jest dobrać leczenie, gdy wiemy, co jest źródłem istniejących problemów. Niestety w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego ten aspekt jest znacznie bardziej skomplikowany. Uważa się, że jego przyczyną są wahania i interakcje hormonów płciowych z neuroprzekaźnikami w mózgu, a także niski poziom zjonizowanego wapnia we krwi. Leczenie PMS może odbywać się z użyciem leków lub w celu złagodzenia objawów można wdrożyć do swojego życia także wiele innych niekoniecznie farmakologicznych metod.

PMS – leczenie farmakologiczne

Pierwsze co przychodzi na myśl słysząc o leczeniu farmakologicznych zespołu napięcia przedmiesiączkowego to bez wątpienia tabletki na złagodzenie PMS. Istnieje kilka rodzajów leków, które można wdrożyć, aby uporać się ze zmniejszającymi komfort życia objawami. Szczególnie ważne w tej kwestii jest odpowiednio dobrana metoda leczenia, dlatego nie eksperymentuj ze swoim zdrowiem postaw na specjalistyczną pomoc i skorzystaj z konsultacji z lekarzem.

Co brać na PMS, aby zwiększyć poziom serotoniny?

W związku z tym, że winnym odczuwanych dolegliwości jest niski poziom serotoniny we krwi, jako pierwszy krok zaleca się stosowanie leków z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które uregulują jej poziom. Do środków, które mogą być przepisane, należą m.in.: Citalopram, Fluoksetyna, Escitalopram i Sertralina – są to leki wydawane na receptę.

Jak zmniejszyć objawy PMS stosując środki antykoncepcyjne?

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że antykoncepcja hormonalna jest w stanie pomóc w złagodzeniu objawów PMS m.in. obrzęków i bólu piersi. To wszystko zawdzięcza się zestawieniu etynyloestradiolu z drospirenonem. Jak wiadomo, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przyczynia się do uregulowania poziomu hormonów i cyklu miesiączkowego – co w przypadku PMS może okazać się kluczowe. Należy pamiętać, że terapia hormonalna nie jest obojętna dla organizmu kobiety i może powodować inne zaburzenia jednocześnie regulując te związane z PMS.

Leki przeciwbólowe lub rozkurczowe

W sytuacji, w której musimy udać się do pracy, a specjalistyczne leczenie PMS nie zostało jeszcze wdrożone, leki przeciwbólowe i rozkurczowe są w stanie znacząco zmniejszyć poziom bólu zarówno podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jak i w trakcie trwania miesiączki. 

PMS – leczenie psychologiczne i antydepresanty

Zdarzają się sytuacje, w których objawy PMS są na tyle silne, że żadne ogólnodostępne leki czy domowe metody nie są w stanie przynieść kobiecie ulgi. W takich sytuacjach stres i wahania nastrojów odbijają się nie tylko na niej, ale także otaczających ją ludziach. Dlatego, tak ważne jest rozpoczęcie leczenia PMS najszybciej, jak jest to możliwe, aby problem z czasem się nie pogłębiał. 

Często niezbędnym krokiem jest zapisanie się na terapię psychologiczną, która pomoże uporać się z napływu wielu różnorodnych emocji w tym samym czasie lub z jego niewielkimi odstępami. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest okazanie wsparcia i zwiększenie pewności siebie pacjentki. Poza tym specjaliści są w stanie na podstawie indywidualnego wywiadu doradzić jakie sposoby na PMS warto wdrożyć. Stres znacząco pogłębia dyskomfort związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, dlatego umiejętność radzenia sobie z nim jest w tym przypadku bardzo ważna. Poza terapią lekarz może przepisać kobiecie także antydepresanty, które pomogą jej zapanować nad emocjami. Jednak konieczność korzystania z leków antydepresyjnych w przypadku PMS pojawia się w niezwykle rzadkich przypadkach.

Domowe sposoby na PMS

Radzenie sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nie musi bazować wyłącznie na radykalnych krokach, do jakich należy stosowanie silnych leków antydepresyjnych, środków antykoncepcyjnych czy notoryczne sięganie po tabletki przeciwbólowe. Istnieje także wiele innych rozwiązań, których wprowadzenie do swojego życia, może zwiększyć poziom komfortu. Jakie są domowe sposoby na PMS?

Suplementacja i zioła na złagodzenie PMS

W każdej domowej apteczce powinny znaleźć się suplementy z witaminą D i B6 oraz wapniem, których uzupełnienie może sprawić, że nie będzie konieczności wdrożenia silniejszego leczenia PMS, z uwagi na złagodzenie dotychczas pojawiających się objawów. Innym sposobem jest przygotowywanie wyciągów z ziół takich jak np.: szafran, niepokalanek pospolity, dziurawiec zwyczajny czy miłorząb japoński. Ich nabycie dość często bywa kłopotliwe, dlatego można sięgnąć po coś znacznie popularniejszego – melisę, rumianek lub miętę. Picie naturalnych naparów okaże się pomocne nie tylko na PMS, ale także problemy trawienne.

Odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu

W walce z PMS kluczowe jest pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, z tego względu przed miesiączką spożycie soli kuchennej powinno być jak najmniejsze. Poza tym ważne jest, aby dziennie wypijać minimum 2 litry wody niegazowanej. W tym czasie warto także zrezygnować z alkoholu, kawy oraz słodyczy i stopniowo wdrażać dietę lekkostrawną – bez: 

  • wzdymających warzyw;
  • tłustych lub ostrych dań,
  • produktów wysoko przetworzonych.

Zamiast tego opracuj dla siebie jadłospis opierający się na niewielkich, ale często konsumowanych porcjach z dużą ilością owoców, niektórych warzyw oraz pełnoziarnistych produktów. 

Jeśli i Ty chcesz zwiększyć swoją świadomość na temat zachodzących w Twoim ciele zmian, to poza stosowaniem termometru owulacyjnego polecamy także zapoznać się z treścią artykułu – „Wpływ alkoholu na cykl menstruacyjny”. 

Aktywność fizyczna jako sposób na złagodzenie PMS

Jak w wielu przypadkach tak i tym razem, prowadzenie aktywnego stylu życia ma korzystny wpływ na nasz organizm. Warto zdecydować się na formę aktywności, która będzie źródłem przyjemności – jest to szczególnie ważne, ponieważ jej wdrożenie ma przyczynić się do wydzielania hormonów szczęścia, a nie być podłożem stresu czy zdenerwowania. Nie musisz decydować się na regularne bieganie czy siłownię, świetnym rozwiązaniem będzie także aerobik, joga lub spacer z rozciąganiem.

Czas na podsumowanie – PMS leczenie i sprawdzone sposoby na złagodzenie dolegliwości

Mamy nadzieję, że po takiej dawce wartościowych informacji i Ty będziesz wiedziała, jak radzić sobie z PMS. Sposobów jest naprawdę wiele jednak to, co szczególnie chcielibyśmy podkreślić to fakt, że zanim zdecydujesz się na przyjmowanie silnych leków, spróbuj nieco zmienić styl swojego życia – być może nawet niewielkie zmiany nawyków sprawią, że poczujesz się znacznie lepiej.

5/5 - (1)

Zostaw komentarz