Naturalne metody planowania rodziny wiążą się z przeprowadzaniem dokładnej obserwacji swojego organizmu i zachodzących w nim zmian. Niezwykle ważne jest, aby mierzyć temperaturę  swojego ciała, ponieważ jej wahania mogą powiedzieć nam znacznie więcej, niż się tego spodziewamy. Czas dowiedzieć się więcej na temat termometru owulacyjnego oraz jego zastosowania.

Do czego służy termometr owulacyjny?

To kluczowe narzędzie podczas stosowania jednej z metod naturalnego śledzenia płodności. Jest ona określana jako metoda termiczna lub PTC. Pomiar temperatury ciała pozwala na określenie momentu wystąpienia owulacji, czyli dnia cyklu miesiączkowego, w którym nowa, dojrzała już komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu. To wszystko możliwe jest dzięki obserwacji wahań temperatury, których kontrolowanie może zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Czym różni się termometr owulacyjny od zwykłego?

Mając na uwadze cykl miesiączkowy oraz naturalne planowanie rodziny nie w sposób nie zauważyć istotnych różnic, pomiędzy dostępnymi urządzeniami, zatem czym wyróżnia się termometr owulacyjny?

Po pierwsze – charakteryzuje się większą czułością,  ponieważ istotny wzrost temperatury, jaki należy odnotować, będący podstawą metody temperaturowej – waha się w przedziale 0,2-0,6˚C. Tak delikatne, a jednocześnie ważne zmiany w temperaturze mogą zostać łatwo przeoczone przy zastosowaniu klasycznego termometru.

Po drugie – jak myślisz który z nich jest dokładniejszy? Oczywiście, że owulacyjny – dedykowane termometry charakteryzują się bardzo często precyzyjnością nawet do 0,05˚C,

Po trzecie – niektóre z nich odróżniają się wyglądem i zasadą dokonywania pomiaru, tak aby ułatwić stosowanie metody termicznej.

Wiedz, że na rynku istnieje już także termometr owulacyjny z aplikacją. Oznacza to, że w wygodny sposób można go zintegrować, a uzyskane wyniki pomiarów są automatycznie przesyłane na nasz smartphone w przyjaznej i czytelnej formie. Chcąc więc w rzetelny, a jednocześnie wygodny sposób stosować metodę termiczną warto wybrać dedykowane do tego zadania urządzenie.

WAŻNE!
Pomiaru należy dokonywać za każdym razem w ten sam sposób: o tej samej godzinie, tym samym urządzeniem w tym samym miejscu. Pozwala to ograniczyć czynniki powodujące zmiany odczytu temperatury, nie będące jednak efektem zmian w cyklu menstruacyjnym kobiety. 

Naturalne planowanie rodziny, a metoda termiczna – dlaczego jest taka ważna?

Przez cały cykl menstruacyjny w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Kluczowym etapem w obserwacji płodności, jest owulacja – czas, w którym następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Po wystąpieniu jajeczkowania wzrasta poziom progesteronu, który działając na podwzgórze, powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała.

Śledząc codziennie PTC, można uchwycić wspomniany wzrost temperatury. Daje to wiedzę, o momencie wystąpienia owulacji, a więc również o dniach płodnych kobiety. Warto mieć na uwadze, że także wygląd śluzu może utwierdzić nas w fakcie, że nadszedł czas na przemieszczenie się komórki jajowej. Dłuższe stosowanie tej metody wraz z metodami objawowymi (przy regularnych cyklach) pozwala ustalić, w jakim dniu nadchodzącego cyklu może wystąpić owulacja. Przykładowo, chcąc określić kiedy jest najlepszy czas na współżycie, starając się o dziecko.

Ponadto obserwacja cyklu jest dobrą metodą profilaktyczną w ocenie fazy lutealnej cyklu. Niewydolność fazy lutealnej, która bywa przyczyną problemów z płodnością, najłatwiej zaobserwować monitorując PTC przez kilka miesięcy. Jednorazowym badaniem ciężko ją potwierdzić lub wykluczyć.

Więcej o metodzie termicznej i pomiarze PTC w artykule: Czego można się dowiedzieć z obserwacji PTC?

Więcej o niewydolności fazy lutealnej w artykule: Czym jest krótka faza lutealna?

Podstawowa temperatura ciała kobiety – jak ją mierzyć?

W skrócie PTC to wartość temperatury, jaką osiąga ciało w całkowitym spoczynku. Ważne jest, aby pomiar temperatury był dokonany o stałej porze – najlepiej rano zaraz po przebudzeniu, przed poruszeniem się, czy wstaniem z łóżka nawet tylko do toalety. Dodatkowo zaburzenie pomiaru może zostać spowodowane przez wiele czynników życiowych: zbyt krótki sen, jet lag, mocny trening sportowy, spożywanie alkoholu, kofeiny oraz stres. Kolejnym czynnikiem wyróżniającym pomiar PTC od tego, który stosujemy podczas przeziębień, jest fakt, iż najdokładniejszą wartość podstawowej temperatury ciała uzyskuje się, mierząc ją na błonie śluzowej, czyli w jamie ustnej, w odbycie lub w pochwie po kilkugodzinnym spoczynku o stałej porze.

Pomiar temperatury wewnętrzny czy zewnętrzny? Który wybrać?

Klasyczne termometry owulacyjne opierają się na zasadzie porannego pomiaru i utrzymania dyscypliny w jego codziennym korzystaniu bez względu czy jest to weekend (kiedy kobieta chce dłużej pospać) i dzień pracy.

Najlepiej termometry wykorzystywać do pomiarów wewnętrznych (głównie waginalnych). Są urządzenia pomiarowe na rynku mierzące PTC ze skóry na nadgarstku lub klatce piersiowej. Jednak jak łatwo to sobie wyobrazić, pomiar taki może zostać łatwo zakłócony – chociażby przez temperaturę w pokoju lub przyjętą pozycję w trakcie snu. Różnica w pomiarze wynikająca z zakłócenia czynnikami zewnętrznymi rzędu 0,02° C może spowodować błędną analizę a tym samym wnioski na temat zaistnienia owulacji i szansy zapłodnienia.

PTC najpełniej odzwierciedla temperatura ciała podczas głębokiego snu mierzona wewnętrznie (waginalnie). Optymalnym wydaje się użycie termometru owulacyjnego monitorującego PTC przez całą noc. W ten sposób jest pewność uzyskania, prawidłowego (najniższego) oraz niezakłóconego pomiaru PTC przy jednoczesnym uwolnienie kobiety od dyscypliny porannej.

Obecnie prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w kierunku takiego urządzenia. W trakcie badań i prac potwierdzono, że pomiar wewnętrzny jest znacznie dokładniejszy i przeważa nad pomiarem z nadgarstka lub klatki piersiowej. Analizując wykres widać, że odczyt jest bardziej stabilny i mniej zaburzony.

Źródło: moja owulacja

Jeśli jesteś zainteresowana postępami prac śledź publikacje na naszym Facebooku i Instagramie

Termometr owulacyjny – jak używać?

Warto mieć na uwadze, że dokonanie nawet najmniejszych zmian podczas przeprowadzenia pomiaru ciała, będą miały wpływ na jego wynik. Z tego względu przygotowaliśmy kilka kluczowych wskazówek, których należy przestrzegać, aby końcowa temperatura była odzwierciedleniem rzeczywistego stanu.

Jak mierzyć temperaturę ciała termometrem owulacyjnym?

  • Musisz to robić przez co najmniej dwa cykle – zaczynając od pierwszego dnia krwawienia, czyli momentu, w którym rozpoczyna się cykl miesiączkowy.
  • Każdego dnia o tej samej porze (najlepiej tuż po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka). Dzięki temu zmniejszone zostanie ryzyko zachwiania wyniku poprzez aktywność fizyczną czy spożycie posiłku.
  • W tym samym miejscu na ciele lub w nim – bez względu czy pomiar będzie przeprowadzany w ustach, w pochwie czy w jakimkolwiek innym miejscu, w którym znajduje się błona śluzowa – musisz się go skrupulatnie trzymać.
  • Czas pomiaru powinien być za każdym razem taki sam.
  • Ciało powinno być zawsze w tej samej pozycji.

Najczęstsze sposoby pomiaru – gdzie i w jaki sposób włożyć termometr?

1.     Jak dokonać pomiaru w ustach?

Termometr włóż głęboko pod język i zawsze wykonuj to w ten sam sposób, czyli po tej samej stronie wędzidełka. Delikatnie opuść język na termometr, aby móc zamknąć usta. Wykonując pomiar, należy być nieruchomo.

2.     Jak włożyć termometr do pochwy?

Podczas umieszczania urządzenia w pochwie należy być bardzo delikatnym. Termometr powinien zostać umieszczony dość głęboko – aby finalnie oparł się o sklepienie, a mięśnie zaczęły go wypierać. W związku z tym najlepiej go przytrzymać ręką tak, aby nie ulegał przesuwaniu.

3.     Jak mierzyć temperaturę w odbytnicy?

Dokonywanie pomiaru temperatury ciała poprzez umieszczenie termometru w odbytnicy może być najmniej wygodnym sposobem. Najlepiej wykonać to w pozycji leżącej na jednym boku, mając przy tym podkurczone nogi. Odpowiednio natłuszczony zbiorniczek urządzenia należy umieścić na ok. 1,5 cm głębokości. Aby wszystko przebiegało prawidłowo – niezbędne jest przytrzymanie go ręką.

Jak długo mierzyć temperaturę w pochwie a jak długo w ustach?

Długość pomiaru zależy nie tylko od miejsca, w którym jest on przeprowadzany, ale także termometru, jaki do tego celu używamy. Jeśli posiadasz termometr lekarski lub owulacyjny z galistanem to czas mierzenia temperatury ciała jest niezmienny i wynosi 5 minut. Inaczej sprawa wygląda gdy posiadamy polski rtęciowy termometr owulacyjny, dziś nie są one już zbyt popularne natomiast, warto wiedzieć, że w tym przypadku czas pomiaru w ustach powinien wynosić 4 minuty, a w pochwie lub odbytnicy 2 minuty

W przypadku elektronicznych termometrów owulacyjnych najczęściej pomiar trwa minutę (jednak może się to różnić, dlatego koniecznie przed użyciem należy zapoznać się z ulotką i zaleceniami producenta lub lekarza).

WAŻNE!
Wynik odczytuj bezzwłocznie po wyjęciu urządzenia z danego miejsca. W innym razie pokazywana przez niego wartość może być niewiarygodna, a skok temperatury najczęściej wynika z wpływu czynników zewnętrznych, wynikających z otoczenia.  

Termometr elektroniczny czy szklany – który wybrać?

Jeśli poszukujesz szklanego termometru owulacyjnego, zawierającego rtęć musisz wiedzieć, że od kwietnia 2009 roku zostały one wycofane z produkcji. Decyzja wynikała z negatywnego wpływu tworzywa zarówno na zdrowie człowieka, jak i środowisko naturalne. Urządzenia te zastąpiono modelami galowo-indowymi.

Dziś najpopularniejszym rozwiązaniem jest dokonywanie pomiarów urządzeniem elektronicznym, który dostępny jest w różnych wersjach, a także z wieloma dodatkowymi funkcjami. Do jego największych zalet zalicza się m.in.: automatyczne zapisywanie wyniku, szybki pomiar oraz sygnał dźwiękowy informujący o upływie wyznaczonego czasu. Sięgnięcie po termometr owulacyjny z aplikacją mobilną to nie tylko spora wygoda, ale także znacznie większa kontrola, gdyż wyniki zapisywane są np. na naszym telefonie.

Polecane termometry owulacyjne – model, specyfikacja, dokładność i cena

Jeśli zastanawiasz się, który termometr owulacyjny wybrać – przygotowaliśmy dla Ciebie listę tych najpopularniejszych.

  • Elektroniczny termometr owulacyjny MICROLIFE MT 16C2

Jest to termometr o rozdzielczości 0,01˚C, mierzy temperaturę z dokładnością +/- 1˚C. Posiada funkcję zapamiętywania poprzedniego pomiaru, sygnał dźwiękowy, a oprócz tego jest wodoodporny. Można go kupić w niektórych aptekach oraz w sklepach internetowych. Jego cena waha się od 14 do 25 zł. 

  • Analogowy termometr owulacyjny Geratherm Basal

To klasyczny termometr o zmniejszonym zakresie pomiaru do 35,5°C – 39°C i dokładności +/- 1˚C. Dostępny w sklepach internetowych w cenie około 58 zł.  

  • Cyfrowy termometr owulacyjny Geratherm Basal

Urządzenie o szerokim zakresie pomiaru do 32,00°C – 43,99°C. Wyposażony jest w miękką końcówkę dla większego komfortu pomiaru. Dostępny w sklepach internetowych w cenie około 45 – 62 zł. 

  • Inteligentny termometr owulacyjny Femometr Vinca I

Posiada funkcję automatycznego odczytu z powiązaną aplikacją dostępną za darmo na Androida i iOS. Monitoruje cykl i prognozuje dzień owulacji. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 200 – 260 zł. 

  • Inteligentny termometr owulacyjny Femometr Vinca II

Od modelu Vinca I różni się rozmiarem i materiałem, z którego jest wykonany. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 280 zł.

  • Termometr owulacyjny Medel Fertyl

Wyposażony jest w elastyczną końcówkę. Dokonuje pomiaru w zakresie 35,00°C – 38,00°C i przedstawia temperaturę z dokładnością do 0,5˚C. Posiada dedykowaną aplikację, jednak wartości należy wpisywać ręcznie. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 37 – 42 zł.

  • Elektroniczny termometr owulacyjny Gima

Przypomina z wyglądu tradycyjny termometr elektroniczny i dokonuje pomiaru w zakresie 32,00°C – 32,99°C o dokładności +/- 0,1˚C. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 25 zł.

  • Cyfrowy termometr owulacyjny Beurer OT 20

Wyposażony jest w elastyczną końcówkę. Dokonuje pomiaru w zakresie 35,00°C – 38,00°C o dokładności +/- 0,5˚C. Posiada dedykowaną aplikację, jednak wartości należy wpisywać ręcznie. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 89 zł.

  • Cyfrowy termometr owulacyjny Beurer OT 30

Wyróżnia się bardziej zaokrągloną budową. Zapisuje 30 ostatnich pomiarów, które przekazywane są do aplikacji. Charakteryzuje się dokładnością do 0,05 stopnia, jednak tylko przy temperaturze 35,00°C – 38,00°C (temperatura otoczenia 18,00°C – 28,00°C). W pozostałym zakresie pomiaru: +/-0,1°C. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 257 zł.

  • Cyfrowy termometr owulacyjny Medimes

Oprócz klasycznego wyglądu wyposażony jest w elastyczną końcówkę. W sklepach internetowych dostępny jest za około 27 zł.

  • Termometr owulacyjny Bongmi Femometer Vinca Ll

Posiada funkcję automatycznego odczytu z powiązaną aplikacją dostępną na Androida i iOS. Dzięki niemu można zmierzyć temperaturę z dokładnością do 0,05 stopnia i z tego względu uważany jest za jeden z najlepszych. Do kupienia w sklepach internetowych za około 297 zł.

Termometr owulacyjny – gdzie kupić?

Dobra wiadomość jest taka, że dziś sprzęt medyczny jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dostęp do termometrów owulacyjnych jest niezwykle ułatwiony, nie musimy nawet ruszać się z domu, ponieważ oprócz zakupów stacjonarnych, można zdecydować się na dokonanie zamówienia online – apteka internetowa to bardzo wygodne rozwiązanie a często gwarantowana szybka dostawa, znacząco zachęca do skorzystania z oferty. W obu przypadkach, zanim zdecydujemy się na konkretny model urządzenia, warto wcześniej zaznajomić się z jego specyfikacją oraz opiniami.

Pierwszy objaw ciąży – podwyższona temperatura ciała

Wiesz już, że za pomocą termometru owulacyjnego jesteś w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do owulacji, jednak jego regularne stosowanie i zachodzące zmiany temperatury ciała są w stanie powiedzieć Ci znacznie więcej.

Bazowy pomiar, czyli w tym przypadku kluczowy, który świadczy, że doszło do zapłodnienia, ma miejsce w sytuacji, w której temperatura wzrasta i osiąga wartość w przedziale 37˚C – 38˚C. Jednak nie powinniśmy na tym etapie zaprzestawać przeprowadzania pomiarów. Może się również zdarzyć, że wartość znacząco spadnie lub niepokojąco wzrośnie. Temperatura powyżej 38˚C może wskazywać na infekcję, natomiast poniżej 37˚C informuje o możliwym zagrożeniu dla dziecka. Bez względu na to czy kobieta jest w ciąży, czy też nie, dzięki dokładnemu monitorowaniu zachodzących w organizmie zmian, jest w stanie na nie szybko zareagować.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest termometr owulacyjny?

Jest to narzędzie, które służy do bardzo dokładnego pomiaru temperatury ciała. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić moment wystąpienia owulacji.

Czym różni się termometr owulacyjny od zwykłego?

Główną różnicą jest skala, która w termometrze owulacyjnym jest rozciągnięta i krótka, co z kolei wpływa na jego precyzyjność pomiarową (o wiele wyższą niż w przypadku tradycyjnych termometrów).

Czy warto zainwestować w termometr owulacyjny?

Tak, jest to główne narzędzie w NPR (naturalnym planowaniu rodziny), ułatwiające wyznaczyć moment owulacji i określić, w którym momencie jest najlepszy czas na współżycie w celu zajścia w ciążę.

Termometr owulacyjny czy zwykły?

W przypadku planowania ciąży zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się termometr owulacyjny ze względu na swoją skuteczność pomiarową.

Jak działa termometr owulacyjny?

W podobny sposób jak tradycyjny termometr.

Jaki mierzyć temperaturę w czasie cyklu za pomocą termometru owulacyjnego?

Można to zrobić na 3 sposoby: w ustach (pod językiem), w pochwie lub w odbytnicy.

Kiedy mierzyć temperaturę w owulacji za pomocą termometru owulacyjnego?

Najlepiej od razu po przebudzeniu.

O której godzinie najlepiej mierzyć temperaturę ciała?

W godzinach porannych np. 6-8 rano. Nie zaleca się robić tego między godziną 15 a 18 (temperatura ciała jest wtedy wyższa o nawet 2°C).

Jak długo mierzyć temperaturę w pochwie?

Przez około dwie minuty.

Jaka powinna być temperatura w pochwie przed okresem?

Chwilę przed miesiączką temperatura może spaść do ok. 36,4°C.

Jaka powinna być temperatura w pochwie?

Ok. 37,6°C.

Jaki termometr do naturalnego planowania rodziny?

Najlepszym wyborem będzie elektroniczny termometr owulacyjny. Do polecanych modeli zaliczyć można m.in. MICROLIFE MT 16C2.

Gdzie można kupić termometr owulacyjny?

Najlepiej w aptece lub przez Internet.

Czy wzrost temperatury zawsze oznacza owulację?

W czasie owulacji zauważamy fizjologiczny wzrost podstawowej temperatury ciała od 0,2°C-0,5°C. Jeżeli jednak nie obserwujemy swojego cyklu, ciężko będzie nam określić, czy wyższa ciepłota ciała spowodowana jest owulacją (zawsze można podejrzewać u siebie gorączkę, która wystąpić może tak naprawdę w każdej chwili).

Czy temperatura w pochwie jest wyższa niż pod pachą?

Tak, prawidłowa temperatura w pochwie to 37,6°C, z kolei pod pachą wartości wahają się od 35,5-37°C.

5/5 - (10)

10 Komentarze

  • Aneta
    Umieszczony 4 września 2022 17:21 0Likes

    Czy jest termometr owulacyjny, który szczególnie Państwo polecają?

    • Ola
      Umieszczony 9 września 2022 13:56 0Likes

      Prowadzone są prace nad urządzeniem do ciągłego, nocnego pomiaru. Obecnie, polecam aby zwrócić uwagę na dokładność pomiaru i certyfikację producenta.

  • Katarzyna
    Umieszczony 5 września 2022 06:37 0Likes

    Korzystam na co dzień z termometru owulacyjnego do pomiaru podstawowej temperatury ciała. Myślałam, że dużo wiem na temat tej czynności, jednak z tego artykułu dowiedziałam się wielu nieznanych mi wcześniej faktów 🙂 Zainteresowało mnie również zestawienie najpopularniejszych termometrów owulacyjnych i podanie, z jaką dokładnością mierzą PTC.

    • Ewa
      Umieszczony 9 września 2022 13:55 0Likes

      Droga Ewo, dokładność pomiaru jest kluczowa w metodzie termicznej. Mały błąd może skutkować błędnym wyznaczeniem okna dni płodnych. Zawsze używaj tych najdokładniejszych i tego samego urządzenia w trakcie jednego cyklu.

  • Karolina
    Umieszczony 5 września 2022 07:10 0Likes

    Super artykuł – zawiera najważniejsze informacje i jest bardzo zrozumiale napisany. Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się, czym dokładnie jest termometr owulacyjny i jakie modele są do kupienia.

    • Ola
      Umieszczony 9 września 2022 13:57 0Likes

      To prawda. Artykuł pomaga rozeznać się w tym produkcie. Dziękujemy.

  • Ania
    Umieszczony 5 września 2022 09:34 0Likes

    Od niedawna zaczęłam kontrolować swoją temperaturę ciała. Termometr owulacyjny jest do tego świetnym narzędziem, a z tego artykułu dowiedziałam się naprawdę wielu wartościowych informacji, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Zaskoczyła mnie przede wszystkim różnorodność i liczba dostępnych modeli. Świetny artykuł, z pewnością będę wracać po więcej 🙂

    • Ola
      Umieszczony 9 września 2022 13:59 0Likes

      Bardzo dziękujemy! A z jakiego termometru Aniu korzystasz?

  • Ola
    Umieszczony 9 września 2022 13:51 0Likes

    Obserwowanie PTC jest przydatne dla każdej kobiety. Ja akurat to robię, ponieważ źle znoszę hormony i przynajmniej teraz lepiej wiem kiedy stosować antykoncepcję barierową w ciągu dni płodnych.

  • Ewa
    Umieszczony 9 września 2022 13:53 0Likes

    A ja zaczęłam obserwować cykl po tym, jak moja przyjaciółka miała problemy z zajściem w ciążę. Wiele się o sobie dowiedziałam.

Zostaw komentarz