Do czego służy termometr owulacyjny?

To kluczowe narzędzie podczas stosowania jednej z metod naturalnego śledzenia płodności. Jest ona określana jako metoda termiczna, temperaturowa czy pomiar podstawowej temperatury ciała (PTC). Metoda ta pozwala na zaobserwowanie momentu wystąpienia owulacji opierając się na wahaniach temperatury ciała. Nie jest to jednak pomiar jaki stosujemy np. podczas przeziębienia. 

Czym wyróżnia się pomiar podstawowej temperatury ciała?

W skrócie PTC to wartość temperatury jaką osiąga ciało w całkowitym spoczynku. Ważne jest, aby pomiar był dokonany rano, o stałej porze, tuż po przebudzeniu, przed poruszeniem się, czy wstaniem z łóżka nawet tylko do toalety. Dodatkowo zaburzenie pomiaru może zostać spowodowane przez wiele czynników życiowych: zbyt krótki sen, jet lag, mocny trening sportowy, spożywanie alkoholu, kofeiny oraz stres. Kolejnym czynnikiem wyróżniającym pomiar PTC od tego, który stosujemy podczas przeziębień jest fakt, iż najdokładniejszą wartość podstawowej temperatury ciała uzyskuje się mierząc ją na błonie śluzowej, czyli w jamie ustnej, w odbycie lub w pochwie po kilkugodzinnym spoczynku o stałej porze.

WAŻNE!
Pomiaru należy dokonywać za każdym razem w ten sam sposób: o tej samej godzinie, tym samym urządzeniem w tym samym miejscu. Pozwala to ograniczyć czynniki powodujące zmiany odczytu temperatury, nie będące jednak efektem zmian w cyklu menstruacyjnym kobiety. 

Metoda termiczna, czego dzięki niej można się dowiedzieć?

Przez cały cykl menstruacyjny kobiety w jej organizmie zachodzi szereg zmian. Kluczowym etapem w obserwacji płodności jest owulacja – czas, w którym następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Po wystąpieniu jajeczkowania wzrasta poziom progesteronu, który działając na podwzgórze powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała. Śledząc codziennie PTC można uchwycić wspomniany wzrost temperatury. Daje to wiedzę, o momencie wystąpienia owulacji, a więc również o dniach płodnych kobiety. Dłuższe stosowanie tej metody wraz z metodami objawowymi (przy regularnych cyklach) pozwala ustalić w jakim dniu nadchodzącego cyklu może wystąpić owulacja. Przykładowo, chcąc określić kiedy jest najlepszy czas na współżycie starając się o dziecko. Ponadto, obserwacja cyklu jest dobrą metodą profilaktyczną w ocenie fazy lutealnej cyklu. Niewydolność fazy lutealnej, która bywa przyczyną problemów z płodnością, najłatwiej zaobserwować monitorując PTC przez kilka miesięcy. Jednorazowym badaniem ciężką ją potwierdzić lub wykluczyć.

Więcej o metodzie termicznej i pomiarze PTC w artykule: Czego można się dowiedzieć z obserwacji PTC?

Więcej o niewydolności fazy lutealnej w artykule: Czym jest krótka faza lutealna?

Czy istnieją różnice pomiędzy klasycznym termometrem, a owulacyjnym?

Tak, w kwestii pomiaru PTC różnice są znaczące. Termometry owulacyjne wyróżniają się zdecydowanie większą dokładnością i czułością, ponieważ istotny wzrost temperatury jaki należy odnotować, będący podstawą metody temperaturowej – waha się w przedziale 0,2- 0,6˚ C. Tak delikatne, a jednocześnie ważne zmiany mogą zostać łatwo przeoczone przy zastosowaniu klasycznego termometru. Przede wszystkim dedykowane termometry są dokładniejsze (czasem nawet do 0,05˚C), niektóre z nich odróżniają się wyglądem i zasadą dokonywania pomiaru, tak aby ułatwić stosowanie metody termicznej. Na rynku istnieją urządzenia zintegrowane z aplikacjami mobilnymi, dzięki czemu uzyskane wyniki pomiarów automatycznie przesyłane są na nasz smartphone w przyjaznej i czytelnej formie. Chcąc więc w rzetelny, a jednocześnie wygodny sposób stosować metodę termiczną warto wybrać dedykowane urządzenie.  

Klasyczne termometry owulacyjne opierają się na zasadzie porannego pomiaru i utrzymania dyscypliny w jego codziennym korzystaniu bez względu czy jest to weekend (kiedy kobieta chce dłużej pospać) i dzień pracy. Najlepiej termometry wykorzystywać do pomiarów wewnętrznych (głównie waginalnych). Są urządzenia pomiarowe na rynku mierzące PTC ze skóry na nadgarstku lub klatce piersiowej. Jednak jak łatwo to sobie wyobrazić, pomiar taki może zostać łatwo zakłócony – chociażby przez temperaturę w pokoju lub przyjęta pozycję w trakcie snu. Różnica w pomiarze wynikająca z zakłocenia czynnikami zewnętrznymi rzędu 0,02 st C może spowodować błędną analizę a tym samym wnioski na temat zaistnienia owulacji.

PTC najpełniej odzwierciedla temperatura ciała podczas głębokiego snu mierzona wewnętrznie (waginalnie). Optymalnym wydaje się urządzenie monitorujące PTC przez całą noc. W ten sposób jest pewność uzyskania, prawidłowego (najniższego) oraz niezakłóconego pomiaru PTC przy jednoczesnym uwolnienie kobiety od dyscypliny porannej.

Prowadzone są prace badawczo – rozwojowe w kierunku takiego urządzenia. W trakcie badań i prac badawczo rozwojowych potwierdzono, że pomiar wewnętrzny przeważa nad pomiarem z nadgarstka lub klatki piersiowej.  Analizując wykres widać, że odczyt jest bardziej stabilny i mniej zaburzony.

Źródło: Moja Owulacja

Jeśli jesteś zainteresowana postępami prac śledź publikacje na Naszym Facebooku i Instagramie

Który termometr owulacyjny wybrać? 

Elektroniczny termometr owulacyjny MICROLIFE MT 16C2

Jest to termometr o rozdzielczości 0,01˚C, dokonujący pomiaru z dokładnością +/- 1 ˚C. Wyglądem nie różni się od klasycznego termometru elektronicznego. Posiada funkcję zapamiętywania poprzedniego pomiaru. Dostępny jest w niektórych aptekach, oraz w sklepach internetowych. Jego cena waha się od 14 – 25 zł. 

Analogowy termometr owulacyjny Geratherm Basal

To klasyczny termometr o zmniejszonym zakresie pomiaru do 35,5°C – 39°C i dokładności +/- 1 ˚C. Dostępny w sklepach internetowych w cenie około 58 zł.  

Cyfrowy termometr owulacyjny Geratherm Basal

Urządzenie o szerokim zakresie pomiaru do 32,00°C – 43,99°C. Wyposażony jest w miękką końcówkę dla większego komfortu pomiaru. Dostępny w sklepach internetowych w cenie około 45 – 62 zł. 

Inteligentny termometr owulacyjny Femometr Vinca I

Wyglądem przypomina klasyczne termometry cyfrowe. Posiada funkcję automatycznego odczytu z powiązaną aplikacją dostępną za darmo na Androida i iOS. Monitoruje cykl i prognozuje dzień owulacji. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 200 – 260 zł. 

Inteligentny termometr owulacyjny Femometr Vinca II

Od modelu Vinca I różni się rozmiarem i materiałem z którego jest wykonany. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 280 zł.

Termometr owulacyjny Medel Fertyl

Wyglądem przypomina klasyczny termometr elektroniczny. Wyposażony jest w elastyczną końcówkę. Dokonuje pomiaru w zakresie 35,00°C – 38,00°C o dokładności +/- 0,5 ˚C. Posiada dedykowaną aplikację, jednak wartości należy wpisywać ręcznie. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 37 – 42 zł.

Elektroniczny termometr owulacyjny Gima

Zbudowany jest jak klasyczny termometr elektroniczny. Dokonuje pomiaru w zakresie 32,00°C – 32,99°C o dokładności +/- 0,1 ˚C. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 25 zł.

Cyfrowy termometr owulacyjny Beurer OT 20

Wyglądem przypomina klasyczny termometr elektroniczny. Wyposażony jest w elastyczną końcówkę. Dokonuje pomiaru w zakresie 35,00°C – 38,00°C o dokładności +/- 0,5 ˚C. Posiada dedykowaną aplikację, jednak wartości należy wpisywać ręcznie. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 89 zł.

Cyfrowy termometr owulacyjny Beurer OT 30

Wyróżnia się bardziej zaokrągloną budową. Zapisuje 30 ostatnich pomiarów, które przekazywane są do aplikacji. Dokładność pomiaru: +/- 0,05°C przy temperaturze 35,00°C – 38,00°C (temperatura otoczenia 18,00°C – 28,00°C) w pozostałym zakresie pomiaru: +/-0,1°C. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 257 zł.

Cyfrowy termometr owulacyjny Medimes

Klasycznego wyglądu termometr wyposażony w elastyczną końcówkę. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 27 zł.

Termometr owulacyjny Bongmi Femometer Vinca Ll

Wyglądem przypomina klasyczny termometr elektroniczny. Posiada funkcję automatycznego odczytu z powiązaną aplikacją dostępną na Androida i iOS. Dostępny jest w sklepach internetowych za około 297 zł.

Zostaw komentarz