Niepłodność to choroba męskiego lub żeńskiego układu rozrodczego, definiowana przez niemożność zajścia w ciążę po 12 miesiącach lub więcej regularnych stosunków seksualnych bez zabezpieczeń. Dotyka ona miliony ludzi w wieku rozrodczym na całym świecie, szacunki sugerują, że na Ziemi żyje od 48 milionów par do 186 milionów osób. Niepłodność może być pierwotna- gdy dana osoba nigdy nie zaszła w ciążę lub wtórna, gdy przynajmniej jedna wcześniejsza ciąża została osiągnięta. Opieka nad niepłodnością obejmuje profilaktykę, diagnostykę i leczenie.  W 35% przypadków przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety, tyle samo procent przypadków dotyczy mężczyzn, za 10% sytuacji odpowiadają oboje, natomiast w 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny. 

Niepłodność może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, zarówno w męskim jak i żeńskim układzie rozrodczym. Czasami jednak nie da się określić przyczyn niepłodności.

Niepłodność u kobiet

Zaburzenia owulacji – Niepłodność często spowodowana jest problemami z prawidłowym przebiegiem owulacji (comiesięcznym uwolnieniem komórki jajowej z jajników). Powodować to mogą zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników, niewydolność fazy lutealnej, hiperprolaktynemia – stan zwiększonej produkcji prolaktyny, nadczynność lub niedoczynności tarczycy, uszkodzone komórki jajowe, stany przewlekłe takie jak nowotwór czy AIDS. 

Nieregularny cykl a płodność

Zazwyczaj definiuje się, że regularne cykle to takie, które występują co 21 do 35 dni. Długość krwawienia nie powinna przekraczać 7 dni. Dodatkowo znaczenie ma dynamika krwawienia miesiączkowego: po stopniowym zwiększaniu natężenia do 2-3 dni krwawienia powinno następnie stopniowo się zmniejszać. Dodatkowe zjawiska występujące w cyklu jak przedłużone plamienia przed miesiączką lub wydłużone plamienia pomiesiączkowe oraz krwawienia śródcykliczne, również nasuwają wątpliwości co do prawidłowości cyklu. Pojęcie regularnych cykli jest bardzo ważne, gdyż pozwala w sposób prosty, lecz niezbyt precyzyjny, zorientować się czy miesiączki związane są z owulacją i możliwością płodności. Z reguły cykle regularne sugerują występowanie owulacji i występują zwykle u kobiet płodnych. Cykle nie spełniające tych kryteriów mogą świadczyć o zaburzeniach płodności, w tym braku owulacji. Do ciąży może jednak dochodzić również w cyklach znacznie skróconych lub wydłużonych. Z drugiej strony regularne cykle też mogą występować u kobiet z niepłodnością i brakiem owulacji. Obecność cykli regularnych zdecydowanie ułatwia obserwację cyklu i wyznaczanie okresów płodnych i niepłodnych. Metody obserwacji cyklu nie są oparte na kalendarzowym obliczaniu dni. Dlatego, obserwacja biomarkerów płodności sprawdza się również w cyklach nieregularnych oraz cyklach bezowulacyjnych. Obserwacja temperatury i śluzu pozwala na precyzyjne ustalenie objawów zbliżającej się płodności oraz potwierdzić odbycie owulacji. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń takich jak termometr owulacyjny sprawi, że zastosowanie tych precyzyjnych metod będzie łatwiejsze i dostępne dla każdej kobiety.  

Problemy z jajowodami i/lub macicą – Mogą utrudniać przemieszczanie się komórki jajowej z jajnika do macicy i osadzanie się w niej. 

Endometrioza –  komórki normalnie występujące w błonie śluzowej macicy, występują poza jamą macicy. Komórki te charakteryzują się aktywnością wydzielniczą. Reagują na zmiany hormonalne podczas trwania cyklu co objawia się przewlekłą reakcją zapalną. 

Mięśniaki podśluzówkowe – są to łagodne, nienowotworowe guzy występujące w ścianie macicy. Mogą one zakłócać proces implantacji lub zablokować jajowody uniemożliwiając plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Dodatkowo duże mięśniaki mogą powiększać jamę macicy, zwiększając odległość jaką musi pokonać plemnik.

Sterylizacja – jest to teoretycznie odwracalna metoda antykoncepcji która ma na celu zablokowanie jajowodów, jednakże szanse na zapłodnienie po odwróceniu tego zabiegu nie są wysokie.

Inne zabiegi chirurgiczne – Operacje miednicy mogą powodować uszkodzenia jajowodów lub szyjki macicy. 

Niektóre leki i zabiegi również mogą wpływać na płodność kobiety.

Chemioterapia – może powodować niewydolność jajników, w niektórych przypadkach trwale. 

Radioterapia – w przypadku, gdy jest skierowana w okolice narządów rozrodczych, może zwiększać ryzyko problemów z płodnością.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – długotrwałe zażywanie aspiryny lub ibuprofenu, może utrudnić zajście w ciążę.

Cholesterol – Wysoki poziom cholesterolu, może mieć wpływ na płodność kobiet.

Dodatkowo na płodność kobiet może mieć wpływ: rosnący wiek, palenie papierosów, intensywne nadużywanie alkoholu, infekcje układu rozrodczego, przedwczesna niewydolność jajników, nadwaga, niedowaga, leki przeciwpsychotropowe, narkotyki (marihuana, kokaina), poważne schorzenia nerek i wątroby, choroby przysadki mózgowej, zespół Turnera. 

>> Więcej o temacie dieta a płodność przeczytasz tu: Dieta i płodność

Niepłodność u mężczyzn 

Jest związana z następującymi problemami: 

  • produkcja plemników, ich liczba, prawidłowy ruch i kształt, 
  • kształt nasienia, czy umożliwiony jest prawidłowy transport plemników przez kanaliki męskiego układu rozrodczego. 

Czynniki ryzyka wystąpienia niepłodności u mężczyzn obejmują: starszy wiek, palenie papierosów, intensywne nadużywanie alkoholu, nadwaga, otyłość, toksyny (pestycydy, herbicydy, metale ciężkie), wsteczny wytrysk, żylaki powrózka nasiennego (obrzęk żył wokół jąder), uraz jąder, przeciwciała atakujące i niszczące plemniki, zaburzenia hormonalne (niska produkcja testosteronu), choroba tarczycy, niedorozwój gonad, czynniki psychologiczne, narkotyki, niektóre leki, nowotwory, zaburzenia genetyczne, stany zapalne w obrębie układu rozrodczego. 

10 sposobów na zdiagnozowanie niepłodności u kobiet 

Potencjalna niepłodność kobieca jest oceniana w ramach dokładnego badania fizykalnego. Lekarz może zastosować jedną lub więcej metod.

  • badanie moczu lub krwi w celu wykrycia infekcji lub problemów hormonalnych,
  • badanie miednicy,
  • badanie piersi,
  • zbadanie próbki śluzu szyjkowego i tkanki w celu ustalenia jego konsystencji (prawidłowy przebieg owulacji),
  • badanie z użyciem laparoskopu wprowadzonego do jamy brzusznej w celu sprawdzenia stanu narządów i poszukiwania zatorów, zrostów i blizn,
  • badanie HSG z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego wraz z specjalnym płynem wprowadzonym do jajowodów w celu kontroli ich drożności,
  • histeroskopia, badanie wykonywane w celu zlokalizowania ewentualnych nieprawidłowości macicy z wykorzystaniem małego teleskopu,
  • USG macicy i/lub jajników – dopochwowo lub brzusznie,
  • testy genetyczne w celu wykluczenia nieprawidłowości wpływających na płodność, 
  • śledzenie owulacji jako metoda świadomości płodności. Więcej przeczytasz w artykule: Cykl kobiety a NPR

Diagnozowanie niepłodności u mężczyzn

Lekarz może przeprowadzić wywiad a propos historii medycznej, stosowanych leków, nawyków seksualnych, przeprowadzić badanie fizykalne, skontrolować jądra i prącie pod kątem obecności guzków i deformacji. Badania jakie mogą zostać zlecone to:

  • analiza nasienia – kontrola ilości, ruchliwości i jakości plemników, ponadto kolor może świadczyć o infekcji lub obecności krwi,
  • badanie krwi – kontrola poziomu testosteronu i innych hormonów,
  • badanie USG w celu ujawnienia problemów takich jak niedrożność przewodu wytryskowego lub wytrysk wsteczny.

Leczenie niepłodności

Leczenie zależeć może od wielu czynników, w tym wieku osoby która stara się o potomstwo, czasu trwania niepłodności, osobistych preferencji oraz ogólnego stanu zdrowia danej osoby. 

Leczenie niepłodności u mężczyzn jest różne w zależności od przyczyny:

  • zaburzenia erekcji i/lub wytrysku leczone są famakologicznie i metodami behawioralnymi,
  • żylaki powrózka usuwane są chirurgiczne,
  • niedrożność najądrza – operacja chirurgiczna.
  • W przypadku dolegliwości takich jak wytrysk wsteczny lub niedrożność najądrza można również pobrać plemniki i zastosować laboratoryjne metody zapłodnienia komórki jajowej. 

Zabiegi na płodność kobiet obejmują m.in. chirurgię laparoskopową (w przypadku blizn, mięsniaków) Istnieje wiele leków hormonalnych mających na celu regulację przebiegu cyklu – głównie owulacji lub jej wywołanie. Parom zaleca się częstsze współżycie w okresie około owulacyjnym.

Czym jest zapłodnienie In vitro?

Jest to laboratoryjnie oparta medyczna forma wspomagania rozrodu. Podczas zapłodnienia in vitro dojrzałe komórki jajowe są pobierane z jajników i zapładniane przez plemniki w warunkach laboratoryjnych. Następnie zapłodnione jajo przenosi się do macicy kobiety. W przypadku jeśli jedno z partnerów z różnych przyczyn nie może być dawcą komórki jajowej lub plemników można wykożystać nasienie lub komórkę anonimowego dawcy. 

Koszty leczenia niepłodności są bardzo zróżnicowane ze względu na rozmaite podłoże problemu z niepłodnością, a więc różne metody i zabiegi jakie można wykorzystać. Ceny wahają się w zależności od kliniki i metody dochodząc nawet do ok. 7 tysięcy złotych (bez kosztów dodatkowych leków) za jeden zabieg.

Kliniki leczenia niepłodności w Polsce za pomocą in vitro:

Gameta, Klinika Bocian, Fertimedica, Invicta, Salve Medica, Invimed, Gyncentrum, Antrum, Centrum Rozrodu Artvimed

Kliniki leczenia niepłodności metodami naturalnymi: Instytut Rodziny w Warszawie

Oceń post

Zostaw komentarz