Jak zwiększyć płodność u kobiety? Co poprawia płodność przyszłych ojców? Czy istnieją naturalne sposoby na płodność, które łatwo można wdrożyć do codziennego życia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule związanym z poprawieniem płodności par starających się o dziecko.

Naturalne sposoby na płodność — jak poprawić kobiecą płodność?

Kilkadziesiąt lat temu pary nie miały tak częstych problemów z poczęciem dziecka, jak ma to miejsce w obecnych czasach. Ma to związek przede wszystkim ze zmianą tempa codziennego życia na dużo szybsze. Jeśli dołożymy do tego nieregularne posiłki, brak odpowiedniej ilości snu, wszechobecny stres oraz duże ilości kofeiny i napojów energetyzujących, to powstanie nam „kociołek” zmniejszający, a czasem wręcz zatrzymujący na stałe naszą płodność. Czy można jednak zrobić coś, co pozwoli nam poprawić płodność i uławić starania się o dziecko? W dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka naturalnych sposobów, dzięki którym Twoje szanse na zajście w ciążę zdecydowanie się zwiększą. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu zatytułowanego: „Co wpływa na płodność u kobiety?”.

Co zwiększa płodność — witaminy i minerały

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić, aby wspomóc naszą płodność i późniejszy prawidłowy przebieg ciąży naturalnymi sposobami, jest zadbanie o prawidłową dietę oraz odpowiednią ilość witamin i minerałów. Najczęściej to właśnie codzienne odżywianie składające się z wysoko przetworzonych produktów uniemożliwia nam zajście w ciążę. Na jakie witaminy i minerały wobec tego koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie starania się o dziecko?

Poprawienie płodności za sprawą kwasu foliowego

Suplementacja kwasu foliowego przez przyszłe mamy zalecana jest przez Światową Organizację Zdrowia. Jego niedobór może powodować wady płodu, uniemożliwiać jego prawidłowy rozwój, a nawet doprowadzić do poronienia. Lekarze i specjaliści zalecają, aby tę sprzyjającą zapłodnieniu witaminę zacząć przyjmować minimum trzydzieści dni przed planowaną ciążą. Sugerowana dawka kwasu foliowego dla kobiet starających się o dziecko to 400 µg na dobę, jednak przed rozpoczęciem jej przyjmowania dobrze byłoby wykonać podstawowe badania krwi i skonsultować wyniki z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę nieszkodzącą nam i naszemu dziecku. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu na temat tego, dlaczego warto spożywać foliany.

Sposoby na zwiększenie płodności — żelazo Twoim przyjacielem

Prawidłowy przebieg ciąży powinien być wspierany przez odpowiednią ilość żelaza w diecie kobiet starających się o dziecko. Substancja ta jest niezwykle ważnym budulcem łożyska. Poza tym jego zadaniem jest dodawanie siły przyszłej mamie, aby mogła spokojnie nosić ciążę przez dziewięć miesięcy.

Jak zwiększyć owulację — witaminy antyoksydacyjne

O jakie witaminy powinno się zadbać w codziennej diecie, aby wspomóc swoją płodność? Zdecydowanie są to witaminy antyoksydacyjne — A, C i E. Ta ostatnia często zwana jest „witaminą płodności”, bo właśnie dzięki niej maluch w brzuchu przyszłej mamy prawidłowo się rozwija. Warto wiedzieć, że niedobór witaminy E może doprowadzić do obumarcia płodu, a nawet poronienia (najczęściej zdarzają się one u kobiet mających obniżony poziom witaminy C oraz E we krwi).

Jak zwiększyć kobiecą płodność — selen, chrom i cynk

Kolejne ważne składniki związane z poprawą płodności to selen, chrom oraz cynk. Wszystkie te substancje wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie oraz działanie. Każda z nich jednak ma również osobny wpływ na zwiększenie kobiecej płodności. 

  • Selen jest istotny w czasie starania się o dziecko ze względu na działanie przeciwzapalne i wzmacniające układ odpornościowy; dodatkowo składnik ten zapobiega poronieniom.
  • Chrom w kobiecym organizmie poprawia metabolizm glukozy, która reguluje miesiączki i znacznie zwiększa szansę na wystąpienie owulacji.
  • Cynk ma duży wpływ na regulację cyklu miesiączkowego, co zdecydowanie ułatwia planowanie ciąży, a jednocześnie zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

WAŻNE!
Mówiąc o witaminach i minerałach, warto wspomnieć o tych, które w sposób naturalny pozwolą przyszłemu tacie wzmocnić jego układ reprodukcyjny. Mężczyźni powinni zadbać o odpowiednią ilość cynku i miedzi w swojej diecie, a także witamin A, C i E. Wszystkie one pozbywają się wolnych rodników zagrażających płodności powstałych w wyniku siedzącego trybu życia oraz niewłaściwego sposobu odżywiania się.

Jak zwiększyć płodność kobiety — prawidłowa jakość śluzu

Aby doszło do zapłodnienia, kobieca macica musi mieć odpowiednie warunki. To dlatego przed owulacją, czyli w czasie dni płodnych, możemy zauważyć śliski, lepki, rozciągliwy i przejrzysty śluz przypominający białko jajka. Jego pH sprzyja plemnikom — ułatwia im poruszanie się i przetrwanie. Zdarza się, że problem z zajściem w ciążę wiąże się z brakiem tego śluzu lub zbyt małą jego ilością. Warto zatem zadbać o to, aby był on prawidłowy i w pierwszej fazie cyklu przyjmować na przykład olej z wiesiołka zawierający kwas Omega-3, który znacznie poprawia jego jakość. Podobne działanie wykazuje także siemię lniane — znajdujące się w nim składniki aktywne regulują cykl miesiączkowy oraz ilość hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę.

Jak poprawić owulację — okno płodności

Największe szanse na zajście w ciążę są w tak zwanym oknie płodności. Występuje ono dwa-trzy dni przed owulacją i właśnie wtedy stosunek powinien zakończyć się zapłodnieniem. Wyznaczenie owulacji bez dokładnej obserwacji zachodzących w ciele zmian i różnic temperatur może nie być zbyt proste, na szczęście pomocny w tym procesie jest termometr owulacyjny.

Eksperci zauważają, że wiele par starających się o dziecko niepotrzebnie czeka do dnia owulacji (lub nawet później), bo to właśnie współżycie w okresie okna płodności zwiększa szanse na zajście w ciążę nawet do 37%. Warto pamiętać jednak, że częstotliwość stosunków seksualnych musi być dopasowania do waszej aktualnej sytuacji życiowej oraz indywidualnych potrzeb. Wszelkie zalecenia dotyczące współżycia mogą wywołać niepotrzebny stres, który znacząco wpłynie na płodność, ale i satysfakcję seksualną. Dobrze jest znać ogólne uwarunkowania związane z cyklem menstruacyjnym mogące zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, jednak niekoniecznie należy ściśle ich przestrzegać. Tutaj warto zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym symptomów owulacji

Jak wspomóc płodność — ochrona plemników

W czasie starania się o dziecko ważna jest nie tylko płodność kobieca, ale też i męska. Bardzo duże znaczenie odgrywa tutaj jakość plemników. To od nich bowiem zależy, czy dojdzie do zapłodnienia. Czego nie zaleca się przyszłym ojcom, którzy zastanawiają się, jak poprawić płodność?

  • Długich kąpieli w gorącej wodzie.
  • Przesiadywania w jacuzzi.
  • Noszenia ciasnej bielizny.
  • Trzymania laptopa na kolanach.
  • Noszenia telefonu komórkowego w kieszeni spodni.

Każde źródło ciepła oddziałuje na spermę i może znacznie upośledzać płodność u mężczyzn. Właśnie dlatego panowie, którzy chcą być ojcami, powinni zadbać o swoje jądra i chronić je przed nadmiernym ciepłem.

Zwiększenie płodności — zrelaksuj się

Nic tak nie zaburza płodności u kobiet jak stres, nerwy, spięcia i nierozwiązane konflikty. Wszystkie one mocno wpływają nie tylko na funkcje życiowe, ale i na płodność. W czasie starania się o dziecko powinnaś zatem znaleźć rozwiązania ułatwiające Ci codzienne zrelaksowanie się. Możesz spróbować jogi, medytacji albo spacerów. Jeśli odstresowuje Cię czytanie książek czy oglądanie seriali, to do dzieła! Twój przyszły maluch podziękuje Ci za to, że zatroszczyłaś się o właściwy poziom kortyzolu (hormonu stresu) w swoim organizmie. W tym miejscu warto wspomnieć także o trudnych emocjach w waszym związku wynikających ze starania się o dziecko bez żadnych efektów. W czasie stosunku seksualnego postarajcie się wspólnie z partnerem skupić się wyłącznie na bliskości, która jest między wami. Wszystkie troski i zmartwienia zostawcie przed drzwiami do sypialni. Dbajcie nie tylko o swoją relację na poziomie seksualnym, ale także codziennym — obejrzycie wspólnie film, wyjdźcie na kawę czy zdecydujcie się na relaksujący masaż. To może wydawać się dziwne i zupełnie niezwiązane z płodnością, jednak badania naukowe wyraźnie wskazują na to, że pogarsza się ona właśnie w wyniku nadmiernego stresu.

Jak zwiększyć swoją płodność — o czym warto pamiętać?

Problemy z płodnością i zajściem w ciążę pojawiają się u coraz większej liczby par. Właśnie dlatego w czasie starania się o dziecko należy zadbać o aspekty, które opisaliśmy w powyższym artykule. Dostosowanie się do tych zaleceń, zarówno ze strony Twojej, jak i Twojego partnera, zwiększą waszą płodność, a co za tym idzie — pozwolą w niedługim czasie cieszyć się z dzidziusia w Twoim brzuchu. Zanim będziemy gotowe na ciążę, warto obserwować swój cykl. Zwiększy to nasze szanse na ciążę wtedy, kiedy będziemy jej pragnęły. Tutaj dowiesz się, w jakim celu należy to robić.

Oceń post

Zostaw komentarz