Jakie są skuteczne sposoby na ból miesiączkowy? Co na bóle menstruacyjne najlepiej sprawdzi się z apteki? Czy do eliminacji dyskomfortu można skorzystać ze sposobów naturalnych? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając nasz dzisiejszy artykuł związany z łagodzeniem comiesięcznego bólu owulacyjnego.

Domowe sposoby na ból menstruacyjny — poznaj 6 najskuteczniejszych i najchętniej stosowanych

U wielu kobiet ból brzucha w czasie okresu bywa mocno dokuczliwy — na tyle, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakby tego było mało, często pojawia się na kilka dni przed owulacją, pociągając za sobą inne objawy, takie jak na przykład wahania nastroju, bóle głowy, osłabienie i ogólne rozbicie. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na to, aby w dużym stopniu złagodzić go.

WAŻNE!
Na naszej stronie internetowej znajdziesz obszerny artykuł na temat silnego bólu menstruacyjnego. Zapoznaj się z nim, aby dowiedzieć się, czym są bóle menstruacyjne pierwotne i wtórne oraz o jakich chorobach mogą świadczyć.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz obszerny artykuł na temat silnego bólu menstruacyjnego. Zapoznaj się z nim, aby dowiedzieć się, czym są bóle menstruacyjne pierwotne i wtórne oraz o jakich chorobach mogą świadczyć.

Jak złagodzić ból menstruacyjny za pomocą ciepła?

Jednym z najbardziej znanych sposobów na uśmierzenie bólu owulacyjnego jest przyłożenie do podbrzusza ciepłego (nie gorącego!) termoforu, poduszki elektrycznej lub butelki z wodą. Wytwarzane przez nie ciepło zmniejsza napięcie mięśniowe i działa rozkurczowo oraz przeciwbólowo. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby nie wygrzewać brzucha zbyt długo, ponieważ rozchodzące się ciepło może rozrzedzić krew i zwiększyć obfitość krwawienia. Z tego też względu w czasie miesiączki nie należy długo kąpać się w ciepłej wodzie, bo możemy nie tylko przegrzać organizm, ale i wywołać nadmierne krwawienie, a nawet krwotok.

Źródło: Medline Plus

Jak zmniejszyć ból menstruacyjny dzięki naturalnym ziołom?

O działaniu rozkurczowym wybranych ziół wiedziały już nasze babcie i prababcie, które własnoręcznie zbierały z łąk drogocenne rośliny, które następnie suszyły i przygotowywały napary przeciwbólowe. Dziś w sklepach znajdziemy szeroki wybór herbat mających właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i rozluźniające. Przy miesiączkowych bólach doskonale sprawdzą się:

  • mięta,
  • melisa,
  • rumianek,
  • nagietek,
  • koper włoski,
  • kozłek lekarski,
  • krwawnik.

Jak uśmierzyć ból menstruacyjny aktywnością fizyczną?

Wiele kobiet uważa, że w czasie miesiączki nie można uprawiać sportu. To twierdzenie jest mitem i nieprawdą — umiarkowana aktywność sportowa jest jak najbardziej zalecana w „tych dniach”. Joga, pilates, rozciąganie, spacer czy pływanie pomogą złagodzić bolesne dolegliwości, rozluźnią spięte mięśnie, pobudzą krążenie w całym organizmie i dotlenią go, co w konsekwencji pozwoli nam poczuć się znacznie lepiej.

Jak zmniejszyć ból menstruacyjny, dbając o właściwy odpoczynek?

Codzienny pośpiech, szybkie tempo życia oraz wszechobecny stres powodują dość duże napięcia mięśniowe, które w czasie miesiączki nie będą dla nas pomocne. Kortyzol i adrenalina, a więc hormonu stresu, przyczyniają się wówczas do tego, że ból miesiączkowy jest większy i bardziej dokuczliwy. Właśnie dlatego w „tych dniach” zdecydowanie zdecydować się na odpoczynek, relaks i odpowiednio długi sen, ale też spróbować zapomnieć o codziennych problemach.

Jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym za sprawą odpowiedniej diety?

Aby nie narażać się na dodatkowe bodźce bólowe w postaci obciążonego jedzeniem żołądka, niestrawności czy wzdęć w czasie krwawienia menstruacyjnego warto wybierać lekkostrawne posiłki, które zatroszczą się o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Na pewno dobrze byłoby zwiększyć podaż wapnia, który pomoże w łagodzeniu bolesnych skurczy macicy. Pierwiastek ten znajdziemy między innymi w nabiale, nasionach, suszonych owocach oraz orzechach. Przy bardziej obfitych krwawieniach możemy stracić nawet do 150 mililitrów krwi, a wraz z nią — duże ilości żelaza. Aby nie doprowadzić do osłabienia włosów, cery i paznokci, a nawet rozwoju anemii, zadbajmy o to, aby w czasie owulacji w naszej diecie nie zabrakło produktów bogatych w żelazo. Nie zapominajmy również o jedzeniu bogatym w witaminę:

  • B, która wspomaga produkowanie czerwonych krwinek (ważnych w przypadku dużej utraty krwi),
  • C, która wzmacnia naczynia krwionośne,
  • K, która polepsza krzepliwość krwi.

Co na ból menstruacyjny z apteki?

Zastosowałaś powyższe metody na ból menstruacyjny i żaden z nich nie był dla Ciebie pomocny? Dolegliwości wciąż dają Ci się we znaki? Wobec tego może warto  zastanowić się nad sięgnięciem po tabletkę przeciwbólową. W aptece poproś o leki mające właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne. Zawarte w nich substancje działają od razu — skutecznie i szybko — dlatego ważne jest to, aby taką tabletkę połknąć od razu, a nie czekać, aż ból owulacyjny będzie nie do wytrzymania. Miej też świadomość, że długotrwałe stosowanie takich leków może poważnie zaszkodzić Twojemu żołądkowi, dlatego stosuj się do załączonej ulotki oraz zaleceń farmaceuty.

Sposoby na ból menstruacyjny a wizyta u lekarza

Czasem silny ból miesiączkowy może być objawem rozwijającej się w organizmie choroby. Wówczas dochodzą do niego inne, najczęściej nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli podejrzewasz, że dyskomfort bólowy, który odczuwasz w trakcie owulacji, może być powiązany z jakimś zaburzeniem, to zgłoś się do lekarza ginekologa i opowiedz mu o swoim przypadku. Lekarz zbada Cię, postawi diagnozę, a w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę.

5/5 - (2)

Zostaw komentarz