Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy wraca płodność po porodzie. Często usłyszeć można, że podczas karmienia piersią nie ma możliwości zajścia w ciążę. Czy jest to prawda? Dlaczego podczas pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka nie masz okresu? Kiedy można wrócić do aktywności seksualnej po urodzeniu dziecka? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kiedy po porodzie wraca płodność?

Trudno jest ustalić dni płodne po urodzeniu dziecka, ponieważ cykl menstruacyjny po ciąży jest mocno rozregulowany. Stabilizacja hormonalna, ale również emocjonalna wymaga czasu. Po mocno wyczerpującym okresie ciąży przychodzi kolejny, ciężki czas, czyli połóg. Jest to moment dla świeżo upieczonej mamy na:

  • zaakceptowanie zmian w życiu,
  • oswojenie się z nową rolą,
  • dojście do siebie pod kątem psychicznym i fizycznym.

Właśnie dlatego organizm w pierwszych tygodniach po porodzie nie chce „serwować” Ci kolejnego bodźca w postaci owulacji czy kolejnej ciąży, która mogłaby być znaczącym obciążeniem dla Twojego ciała.

Powrót płodności po porodzie a zmiany w ciele kobiety

W organizmie młodej mamy dokonuje się wiele zmian hormonalnych oddziałujących na jej emocje i samopoczucie. Przede wszystkim obniża się poziom endorfin, które w pierwszych chwilach po urodzeniu dziecka wywoływały radość i euforię, a także zmniejszały ból w całym ciele. Po wydaleniu łożyska zmniejsza się także stężenie estrogenu i progesteronu, czyli hormonów płciowych, co prowadzi do odczuwania większego zmęczenia i pogorszenia nastroju. W ciele kobiety po ciąży wzrasta również poziom prolaktyny odpowiedzialnej za wytwarzanie pokarmu i zatrzymywanie procesu wzrastania i dojrzewania pęcherzyków z komórkami jajowymi.

Płodność a poród — od czego zależy ilość wydzielanej prolaktyny?

Karmienie piersią jest czynnością, dzięki której wydzielana jest prolaktyna. Ssanie piersi przez dziecko pozwala opóźnić pierwsze jajeczkowanie, czyli powrót płodności po porodzie. Nie istnieją naukowe stwierdzenia zależności między ilością prolaktyny we krwi a pierwszym jajeczkowaniem po porodzie. Stąd też nie można stwierdzić, że laktacja będzie stuprocentowym zabezpieczeniem przed zajściem w kolejną ciążę. W tym wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastanowienie się nad antykoncepcją (jeśli nie chcesz kolejnego dziecka) lub świadome zaplanowanie drugiej ciąży (jeśli planujesz rodzeństwo dla swojego maluszka).

Płodność po porodzie a sposób karmienia dziecka

Duży wpływ na powrót płodności po porodzie ma sposób karmienia niemowlęcia. Zdecydowanie dłużej będą na to czekać mamy karmiące piersią, u których naturalnie zachodzi zjawisko laktacyjnego braku miesiączki, w skrócie: LAM (z angielskiego: lactational amenorrhea method). Stan ten trwa nawet do dwunastu tygodni i równoznaczny jest z niepłodnością i wspomnianym już wysokim poziomem prolaktyny. Nie jest to jednak reguła, ponieważ pierwsze krwawienie po urodzeniu dziecka u kobiet karmiących piersią może się pojawić wcześniej. Jeśli chodzi z kolei o mamy niekarmiące, to ich płodność może wrócić bardzo szybko — nawet w ciągu dwóch tygodni po urodzeniu dziecka. 

Płodność po porodzie a pierwsza miesiączka

Bez względu na to, czy planujesz kolejne dziecko, czy chcesz cieszyć się życiem tylko we trójkę, powinnaś mieć świadomość związaną z miesiączką i płodnością. Musisz wiedzieć, że pierwszy okres po urodzeniu dziecka nie zawsze jest równoznaczny z owulacją i odwrotnie — brak menstruacji nie oznacza tego, że płodność nie wróciła. Twój organizm po trudnej drodze, jaką była ciąża i poród, dopiero będzie wracać do równowagi. Co to oznacza? Początkowo, możesz mieć obfite plamienie lub wydzielinę, jednocześnie nie mając owulacji. Stan ten szczególnie często występuje u tych kobiet, które przed zajściem w ciążę miały nieregularne cykle miesiączkowe. Możesz także doświadczyć pierwszej owulacji, po której nastąpi pierwsza miesiączka – aby lepiej przygotować się na ten moment, warto kontrolować swój organizm poprzez stosowanie termometru owulacyjnego.

Poród i płodność — współżycie po urodzeniu dziecka

Stopniowy powrót do życia seksualnego po urodzeniu dziecka jest sprawą całkowicie naturalną. Konieczne jest jednak dostosowanie go do Twojego samopoczucia.

WAŻNE!
Zbyt szybkie rozpoczęcie współżycia po urodzeniu dziecka może powodować dyskomfort i ból, utrudnić gojenie się poporodowych ran, a nawet doprowadzić do infekcji intymnych za sprawą wprowadzenia do pochwy drobnoustrojów.

Pozwolenie na współżycie powinnaś otrzymać od swojego ginekologa na kontrolnej wizycie popołogowej, to jest po mniej więcej sześciu tygodniach po porodzie. Pamiętaj, że połóg to czas na to, aby Twoje narządy rodne mogły się wygoić, a cały organizm — zregenerować.

Jak rozpoznać, kiedy wraca płodność po porodzie?

Wiele kobiet na internetowych forach szuka informacji na temat tego, jak objawia się płodność po urodzeniu dziecka. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od indywidualnych procesów zachodzących w organizmie — jednych mniej, innych bardziej widocznych. Najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy nasza płodność wraca po porodzie, jest obserwacja swojego ciała. Kobiety stosujące naturalne metody antykoncepcyjne będą miały nieco bardziej ułatwione zadanie ze względu na umiejętność mierzenia podstawowej temperatury ciała i zwracania uwagi na śluz szyjkowy. Dobrze wiedzieć, że sygnałem świadczącym o płodności w przypadku śluzu jest jego konsystencja przypominająca białko jaja kurzego. Należy zwrócić uwagę na to, że po ciąży występuje zjawisko tak zwanych „wysp śluzu”. Zwiastują one nadchodzącą owulację, ale o wystąpieniu jej samej nie świadczą. O powrocie płodności może nas poinformować także zwiększone libido. Wówczas koniecznie będzie wybranie odpowiedniej antykoncepcji, jeśli nie planujesz w najbliższym czasie kolejnej ciąży.

Płodność kobiety po porodzie — podsumowanie

Nie można jednoznacznie wskazać, kiedy nastąpi powrót płodności po porodzie. Każda z nas ma inny organizm — jeden zregeneruje się szybciej, inny wolniej. Kobieca płodność po urodzeniu dziecka zależna jest od opisywanego w powyższym artykule poziomu prolaktyny, ale nie tylko. Mają na nią wpływ także takie czynniki, jak tryb życia, sposób odżywiania się, aktywność fizyczna oraz poziom stresu, jaki towarzyszy nam na co dzień. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym „Co wpływa na płodność u kobiety?”.

5/5 - (1)

Zostaw komentarz