Od jakiego wieku można zajść w ciążę? Jak długo kobieta jest płodna? Kiedy jest najlepszy czas na staranie się o dziecko? Jeżeli w Twojej głowie pojawiają się te pytania, to nasz dzisiejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim odpowiedzi na dręczące Cię kwestie oraz wiele innych, przydatnych informacji na temat płodności i wieku kobiety.

Płodność a wiek kobiety — od kiedy kobieta jest płodna?

Wiek to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na płodność nie tylko kobiecą, ale i męską. W dzisiejszych czasach panie dużo później decydują się na zakładanie rodziny. Wynika to między innymi z faktu, że w pierwszej kolejności chcemy zająć się sobą — zdobyciem wiedzy, wykształcenia oraz doświadczenia w różnych miejscach pracy. Myślimy jednak mocno o przyszłości, starając się najpierw zabezpieczyć finansowo. To bardzo odpowiedzialne myślenie z naszej strony — w pierwszej kolejności próbujemy zadbać o odpowiednie warunki dla przyszłego potomstwa, a dopiero później zaczynamy się o nie starać bez uciążliwej myśli w głowie, że „jakoś to będzie”. Obecnie także nie ma już tak dużej presji społecznej odnoszącej się do rodzenia dzieci w młodym wieku, jak miało to miejsce w dawnych czasach. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, często decydujemy się na dziecko, mając trzydzieści, czterdzieści lat. I właśnie tutaj mogą pojawić się pierwsze trudności, bo starzenie się, a więc naturalny proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać, przyspiesza jeszcze bardziej ze względu na:

  • szybkie tempo współczesnego życia,
  • czynniki, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne,
  • towarzyyszący nam na co dzień stres.

Wszystko to wpływa na kobiecą płodność i może utrudniać nasze starania się o dziecko.

Płodność kobiety a wiek — kiedy kobieta jest płodna?

Mimo że aktualnie wiek życia ludzi jest znacznie bardziej wydłużony, niż miało to miejsce w dawnych czasach, to biologia rządzi się swoimi prawami, na które żadna z nas nie ma wpływu. W odniesieniu do kobiecej płodności i wieku niewiele zmieniło się w tym kontekście — najlepszy czas na zajście w ciążę przypada między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia (prawdopodobieństwo wynosi około 20-25% w każdym cyklu miesięcznym).

WAŻNE!
W ciągu kolejnych pięciu lat (25-30) również warto starać się o potomstwo. Trzydziestolatki mają bowiem w swoim organizmie najwięcej komórek jajowych i zdecydowanie największe szanse na bezpieczne donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dzidziusia (wynoszą one około 15-20%).

Po trzydziestym roku życia płodność kobiety znacznie się pogarsza, a starania o dziecko mogą być wydłużone ze względu na:

  • postępujący proces starzenia się jajników,
  • znacznie większą ilość cykli bez owulacji,
  • prawie połowę nieprawidłowych komórek jajowych (nawet do 40%).

Kobiety po trzydziestce mogą dużo gorzej znosić ciążę i poród, ponieważ ich ciało nie ma już tak dużej fizycznej zdolności do noszenia dziecka, jak miało to miejsce dziesięć czy piętnaście lat wcześniej. Płodność kobiety w tym wieku jest też dużo bardziej obniżona — nawet do 5%. Pogorszeniu ulega również jakość komórek jajowych; zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia genetycznych odchyleń w płodzie. Kobiety dojrzałe są także bardziej podatne na:

  • przedwczesny poród, który sam w sobie może być znacznie trudniejszy,
  • ciążę pozamaciczną,
  • cukrzycę ciążową,
  • urodzenie dziecka mogącego cierpieć z powodu szerokiego spektrum chorób, na przykład zespołu Downa,
  • urodzenie poprzez cesarskie cięcie, a nie siłami natury,
  • ograniczenie wewnątrzmacicznego wzrastania płodu,
  • problemy związane z łożyskiem przodującym,
  • poronienie (u kobiet mających dwadzieścia lat prawdopodobieństwo wynosi 10%, trzydzieści lat — około 25%, natomiast po czterdziestym piątym roku życia jest to już ponad 50%).

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby kobiety decydujące się na dziecko w starszym wieku były pod stałą opieką lekarza, który będzie monitorował, czy płód rozwija się prawidłowo, a w czasie ciąży nie występują żadne powikłania czy komplikacje. Na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że średni wiek rodzenia pierwszego dziecka w Europie to 29-30 lat.

Płodność u kobiet a wiek — do jakiego wieku kobieta jest płodna?

Biorąc pod uwagę kwestię płodności kobiet i wieku, nie można nie wspomnieć o rezerwie jajnikowej, która sięga nawet 1 miliona jajeczek. Jest to potencjał reprodukcyjny jajników, z jakim każda z nas się rodzi. Rezerwa jajnikowa to nic innego jak ilość pęcherzyków, które zdolne są do wzrostu i przeobrażenia się w dojrzałą komórkę jajową. Kobiecy organizm, w przeciwieństwie do męskiego, nie produkuje nowych gamet, a tylko skupia określoną ich ilość od momentu narodzin. W całym okresie reprodukcyjnym w naszym organizmie dojrzewa od 400 do 500 komórek jajowych. Pozostałe ulegają tak zwanej śmierci naturalnej. Im komórka jajowa jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że powstały z niej zarodek nie będzie miał odpowiedniej ilości materiału genetycznego — a to najczęściej nie pozwala ciąży przebiegać bezpiecznie. Momentu wyczerpania rezerwy jajnikowej nie można uniknąć, choć można sprawić, żeby nie nastąpił zbyt szybko. Ilość jajników znajdująca się w ciele kobiety zależy bowiem od:

  • kondycji całego organizmu,
  • czynników genetycznych,
  • trybu życia,
  • aspektów środowiskowych.

Aby dowiedzieć się, jakie czynniki mają duże znaczenie w czasie starania się o dziecko, przeczytaj nasz artykuł zatytułowany „Dieta i płodność, płodność a otyłość i alkohol”.

Płodność kobieca a wiek — podsumowanie

Medycyna rozwija się każdego dnia i ciągle pojawiają się nowe możliwości pozwalające na wykrycie ewentualnych chorób lub wad dziecka jeszcze w życiu płodowym. Same kobiety również mogą korzystać z wielu badań sprawdzających stan zdrowia własny oraz maluszka. Dzięki temu każdego roku zmniejsza się liczba poronień i niedonoszonych, późnych ciąż. To jednak nie zmienia faktu, że biologii nie można oszukać — płodność po trzydziestym roku życia spada, a najlepszy czas na zajście w ciążę przypada między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

Tak czy inaczej, podczas starania się o dziecko, niezwykle ważne jest, aby dobrze poznać swoje ciało i zachodzące w nim procesy, by tym samym wyznaczyć moment owulacji. Nie jest to proste zadanie, ale pomoże Ci w tym wykorzystanie termometru owulacyjnego.

Oceń post

Zostaw komentarz