Patrząc na cykl miesiączkowy i występujące w jego trakcie krwawienie nie powinna być ważna dla nas jedynie jego regularność lub to, czy jest skąpe, czy bardziej obfite. Niezwykle istotny jest także kolor krwi miesiączkowej, który może wskazać nam na infekcję lub inny problem zdrowotny wymagający konsultacji z lekarzem. Jaki odcień krwi miesiączkowej jest prawidłowy, a jaki świadczy o nieprawidłowościach? Czy brązowa krew przy okresie powinna wzbudzać nasz niepokój? O tym wszystkim dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Czy brązowa krew przy okresie jest jedynym odcieniem, który się pojawia?

Nie można wskazać jednego koloru, który będzie prawidłowy, jeśli chodzi o odcień krwi miesiączkowej. Może być on różny — w zależności od wielu czynników, takich jak na przykład:

  • ilość wypijanej wody,
  • przyjmowane leki,
  • aktywność fizyczna,
  • przebyta w czasie cyklu choroba,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Co więcej, może różnić się także każdego miesiąca oraz być inny u każdej z nas. Dlaczego krew pojawiająca się w czasie okresu ma różną barwę? Przede wszystkim jest to związane z czasem, po jakim nasz organizm pozbywa się płynu menstruacyjnego. Najczęściej obserwuje się, że na początku miesiączki krew jest bladoróżowa, następnie różowa i jasnoczerwona, a na końcu bordowa, brązowa lub czarna.

Źródło: OvuFriend.pl

Miesiączka a brązowe plamienie — co wchodzi w skład płynu menstruacyjnego?

Czy wiesz, że wydzielina pojawiająca się w czasie menstruacji składa się nie tylko z krwi? Jest ona jednym z elementów płynu miesiączkowego wraz z komórkami błony śluzowej macicy oraz nabłonka pochwy. W teorii w ciągu jednej miesiączki z naszych dróg rodnych wydobywa się około stu mililitrów płynu menstruacyjnego, z czego mniej więcej 20-60 mililitrów to krew. Rzeczywistość rządzi się jednak swoimi prawami i nie u każdego ta norma się sprawdza. Są osoby, które mają bardzo obfite miesiączki, a co za tym idzie — płynu miesiączkowego jest u nich znacznie więcej, a są takie, których okres jest bardzo skąpy, a samego płynu pojawi się niewielka ilość.

O tym, jak wygląda cykl miesiączkowy, na czym polega i jak przebiegają jego fazy, przeczytasz w innym artykule na naszym blogu, który znajdziesz tutaj.

Czasami na bieliźnie zauważyć można grudki krwi, czyli tak zwane skrzepy. Nie są one niepokojącym objawem, zwłaszcza u kobiet tracących dużą ilość krwi menstruacyjnej. Jeśli jednak masz wrażenie, że Twoja wydzielina menstruacyjna nie jest prawidłowa i niepokoi Cię jej kolor, struktura czy zapach, zawsze możesz zgłosić się do lekarza ginekologa, który sprawdzi, czy z Twoim organizmem nie dzieje się nic złego.

Skąd bierze się miesiączka z brązową wydzieliną?

Nasza macica w drugiej połowie cyklu, to jest po owulacji, zaczyna przygotowania do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Aby miała ona najlepsze warunki do zagnieżdżenia się, jej wyściółka robi się znacznie bardziej ukrwiona, rozrasta się i rozpulchnia. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu i właściwych warunków dla rozwijającego się zarodka. Składniki odżywcze oraz tlen, które potrzebne mu są do prawidłowego funkcjonowania, docierają spiralnymi tętnicami znajdującymi się w mocno unaczynionej tkance endometrium, to jest błony śluzowej macicy.

Co jednak w sytuacji, gdy komórka jajowa nie zostanie zapłodniona? Wówczas nadbudowane warstwy błony macicy powoli zaczynają się złuszczać i przebijać przez szyjkę macicy oraz pochwę. To właśnie jest miesiączka, którą obserwujemy u siebie w każdym miesiącu. Zazwyczaj trwa ona kilka dni (5-7) i najbardziej obfita jest na samym początku, w dwóch, trzech pierwszych dniach. Okresowi towarzyszą również inne, dość charakterystyczne objawy związane na przykład z bólem w okolicy podbrzusza, ogólnym osłabieniem i rozbiciem, zwiększonym obwodem brzucha spowodowanym zalegającą w organizmie wodą czy dyskomfortem przy dotykaniu piersi.

Co oznacza brązowa krew podczas okresu?

Kolor krwi miesiączkowej to niezwykle ważny czynnik pozwalający określić stan zdrowia każdej z nas. Wiele mówi on na przykład o naszej gospodarce hormonalnej. Jak już ustaliłyśmy, nie ma jednego, identycznego dla wszystkich koloru krwi menstruacyjnej. Jest jednak kilka typowych odcieni, które się pojawiają i dzięki którym możemy ustalić, czy nasz cykl przebiega prawidłowo. Jeśli chodzi o brązową krew przy okresie, to nie jest ona objawem niepokojącym. Taki kolor wydzieliny pojawia się najczęściej na początku krwawienia, w pierwszych jego dniach, a także pod koniec. Jest to związane z wolniej płynącą krwią i kawałkami błony śluzowej macicy, które zalegają w drogach rodnych.

Może się czasem zdarzyć, że miesiączkowa krew niespiesznie opuszczać będzie kobiecy organizm, co pozwoli jej się utlenić. Z tego też powodu po wydostaniu się na zewnątrz może mieć ciemnobrązowy lub nawet czarny kolor. Brązowa krew na początku okresu często mylona jest także z brunatnymi upławami pojawiającymi się u większości kobiet mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Plamienie okresowe w kolorze brązowym, któremu towarzyszą śluz oraz nieprzyjemny zapach, to zdecydowanie powód do wizyty ginekologicznej i wykluczenia zakażenia.

Brązowa krew, okres i zapach — czy może o czymś świadczyć?

W powyższym akapicie tylko wspomniałyśmy o zapachu krwi menstruacyjnej, ale teraz chcemy rozwinąć tę kwestię. Jest ona bowiem równie ważna, co kolor okresu. Jeśli w naszym organizmie nie będzie rozwijać się żadna infekcja, a my będziemy dbać o właściwą higienę intymną w czasie miesiączki, to tak naprawdę nie powinnyśmy wyczuwać zapachu krwi menstruacyjnej, a jeśli już, to będzie on lekko metaliczny ze względu na zawarte w jej składzie żelazo. Każdy inny, nieprzyjemny dla naszego nosa zapach, to sygnał do tego, aby bliżej się temu przyjrzeć i wykluczyć problem osobiście lub z pomocą lekarza ginekologa. Zobacz, jakie zapachy krwi menstruacyjnej powinny być dla Ciebie niepokojące.

  • Zgniły — pojawia się najczęściej wtedy, gdy zbyt długi czas nosisz tę samą podpaskę lub ten sam tampon. Z tym problemem możesz poradzić sobie samodzielnie, wymieniając artykuł do higieny intymnej na nowy i ewentualnie podmywając pochwę płynem intymnym.
  • Rybny — tutaj zdecydowanie zalecana będzie konsultacja z lekarzem; taki zapach jest jednym z objawów infekcji bakteryjnej rozwijającej się w pochwie. Jeśli towarzyszy Ci także podrażnienie miejsca intymnego oraz swędzenie, to nie działaj na własną rękę, a udaj się po pomoc do specjalisty.
  • Słony — zapach ten najpewniej skojarzy nam się z potem, a świadczy najczęściej o niewłaściwej higienie intymnej. Codzienne oczyszczanie przedsionka pochwy i sromu jest kluczowe do zachowania zdrowia intymnego i komfortowego samopoczucia. Pamiętajmy o tym, że wnętrze kanału waginy oczyszcza się bez naszej pomocy, utrzymując przy tym właściwe pH, jednak pochwie trzeba nieco „pomóc” w zachowaniu czystości.

Czy w czasie pierwszej miesiączki i każdej kolejnej pojawia się tylko brązowe plamienie?

Wspomniałyśmy już o tym na początku artykułu, jednak jest to na tyle ważna kwestia, że śmiało możemy ją przypomnieć — kolor krwi miesiączkowej może być różny w czasie trwania cyklu. Są to jak najbardziej prawidłowe zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie każdej z nas i w większości przypadków nie wymagają interwencji lekarskiej. W przypadku jednak gdy kolor krwi menstruacyjnej, jej zapach, struktura czy konsystencja wydają Ci się nie być normalne, to dobrym pomysłem będzie wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań. Aby zmniejszyć Twoje powody do niepokoju, przedstawimy Ci najczęściej występujące odcienie krwi menstruacyjnej i podpowiemy, dlaczego właśnie taką barwę przybrały.

  • Różowy — miesiączka w kolorze różu świadczy najczęściej o niskim poziomie estrogenów, to jest podstawowych hormonów żeńskich produkowanych przez jajniki. Ich stężenie wzrasta w pierwszej fazie cyklu, lecz gdy jest ich zbyt mało, to miesiączki mogą pojawiać się nieregularnie bądź zaniknąć całkowicie. To z kolei w przyszłości wiązać się będzie z problemami z płodnością i trudnością z zajściem w ciążę. Różowa krew miesiączkowa bardzo często pojawia się u osób aktywnych fizycznie (intensywne ćwiczenia oraz utrata tkanki tłuszczowej mogą mieć wpływ na obniżanie poziomu estrogenu we krwi), odżywiających się nieprawidłowo, będących na początku menopauzy lub cierpiących na zaburzenie zwane zespołem policystycznych jajników.
  • Żurawinowy — to najczęściej występujący kolor krwawienia miesiączkowego u zdrowych kobiet; jeśli Twoja miesiączka przybiera taką właśnie barwę, to nie ma powodów do niepokoju, bo z Twoim organizmem jest wszystko w porządku.
  • Pomarańczowy — ta barwa pojawia się najczęściej po wymieszaniu wydzieliny menstruacyjnej ze śluzem szyjki macicy. Jeżeli zauważymy ją w czasie planowanej miesiączki, to jest duża szansa na to, że mamy do czynienia z plamieniem implementacyjnym. Trwa ono od kilku godzin do maksymalnie trzech dni i jest jednym z pierwszych symptomów ciąży.
  • Jasnoczerwony — kolor ten mocno związany jest z aktywnością fizyczną w czasie miesiączki — im będzie ona większa, tym krew będzie jaśniejsza; poza tym nie zauważymy w niej skrzepów, bo przez ruch nie dojdzie do ich zalegania. Nasz niepokój powinno wzbudzić nagłe pojawienie się jasnoczerwonego koloru wydzieliny, który może świadczyć o krwawieniu z pochwy lub szyjki macicy, a u kobiet w ciąży — o zagrożeniu dla płodu lub nawet możliwości poronienia.
  • Szary — krew miesiączkowa w odcieniach szarości to pierwsza oznaka infekcji intymnej, którą warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Barwa ta może także świadczyć o chorobie przeniesionej drogą płciową lub poronieniu u przyszłych mam (tu istotna jest także intensywność krwawienia).

Brązowa krew podczas okresu — podsumowanie

Dzisiejszym wpisem chciałyśmy pokazać Ci, że każda z nas jest inna, również w odniesieniu do cyklu miesiączkowego i koloru okresu. Comiesięczna wydzielina wydobywająca się z pochwy może przybierać różne odcienie i nie każdy z nich świadczy o chorobie. Aby nie mieć powodów do niepokoju lub natrętnych myśli związanych z własnym zdrowiem, dobrze jest nauczyć się obserwować swoje ciało i słuchać tego, co do nas mówi. To w końcu ono wie najlepiej, co jest i będzie dla niego dobre, a w sytuacji zagrożenia zdrowia z pewnością wyśle nam odpowiedni sygnał.

5/5 - (1)

Zostaw komentarz