Wbrew temu, co może się na pierwszy rzut oka wydawać nie jest to to samo urządzenie, które wykorzystujemy do pomiaru temperatury np. podczas przeziębienia. Ponadto, podczas jego używania należy stosować się do pewnych zasad. 

Co to jest termometr owulacyjny? 

Termometr owulacyjny to nie jest zwykły termometr, którym mierzy się temperaturę z czoła, aby sprawdzić, czy ktoś nie jest chory i nie ma gorączki.

Po pierwsze termometr owulacyjny jest o wiele czulszy niż zwykły. Dobry termometr powinien wyłapać zmianę temperatury o 0,05 – 0,01 stopnia Celsjusza. Dlatego tak zwana „podziałka” na termometrach owulacyjnych jest o wiele dokładniejsza niż na tych zwykłych.

Po drugie, tak małe wahania temperatury mogą bardzo łatwo nastąpić z powodu czynników zewnętrznych – pocenie się i wychłodzenie z powodu temperatury pokojowej lub rodzaju noszonej piżamy. Dlatego termometr owulacyjny najlepiej stosować mierząc wewnętrzną, głęboką temperaturę ciała w zagłębieniach ciała wyściełanych śluzówką (jamie ustnej, odbycie i waginie), a nie dokonywać pomiaru ze skóry.

Gdzie mierzyć temperaturę termometrem owulacyjnym?

Badania wskazują, że pomiar z waginy i odbytu daje najbardziej miarodajne dane z powodu najmniejszej ilości potencjalnych zaburzeń temperatury. Dedykowane urządzenia bywają dodatkowo dostosowane do stosowania ich wewnątrz waginy. Miewają elastyczne końcówki, inną od klasycznej budowę, czy dedykowane aplikacje. 

Pomiar temperatury ze skóry podlega zaburzeniom z powodu czynników zewnętrznych takich jak przyjęta pozycja ciała, temperatura otoczenia, czy nawet rodzaj kołdry. Nawet małe zaburzenie wpływa na jakość analizy danych i w efekcie na jakość predykcji cyklu. Więcej o wadach pomiaru ze skóry lub porannego tym przeczytaj w naszym e-booku.

Po co używa się termometr owulacyjny? 

Termometrów owulacyjnych używa się, aby obserwować swoją podstawową temperaturę ciała, w skrócie PTC. Jest to temperatura spoczynkowa, jaką ciało osiąga po 4-5 godzinach nieprzerwanego snu. Najlepiej jest ją mierzyć o stałej, porannej porze, tym samym urządzeniem przez cały cykl. PTC kobiety zmienia się pod wpływem zmian poziomu hormonów w trakcie kolejnych etapów cyklu jajnikowego.

Wyróżniamy trzy etapy:

  • fazę folikularną (pęcherzykową),
  • owulację;
  • fazę lutealną.

Zalety obserwacji, czyli dlaczego warto stosować termometr owulacyjny?

Dzięki dokładnej obserwacji PTC można określić moment owulacji, ponieważ w okolicach owulacji następuje stałe podwyższenie PTC o minimum 0,2 stopnia Celsjusza. Podwyższona temperatura trwa do następnej miesiączki. W przypadku zapłodnienia PTC pozostaje na wyższym poziomie.

Monitoring PTC należy to metod naturalnej antykoncepcji. Dzięki wyznaczaniu dnia owulacji za pomocą PTC jest się w stanie dokładniej wyznaczać dni płodne, co przydatne jest zarówno dla unikania ciąży jak i starania się o nią. Aby uniknąć ciąży, należy dodatkowo stosować inne środki antykoncepcji w trakcie dni płodnych.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, iż płodność nie jest jedyną rzeczą, która wpływa na podstawową temperaturę ciała

Czynniki mogące zaburzać pomiar PTC:

  • nieprawidłowe cykle snu (przerywane, zbyt krótkie, zbyt długie),
  • praca zmianowa,
  • napięcie, stres,
  • choroba,
  • podróże głównie przez strefy czasowe,
  • alkohol, 
  • zaburzenia ginekologiczne,
  • niektóre leki. 

Więcej o PTC w artykule: Czego można się dowiedzieć z obserwacji PTC?

Jak używać termometru owulacyjnego?

  • Na początku należy podjąć decyzję o jednym sposobie pomiaru, a dokładniej jego miejscu. Najbardziej zalecanym jest umieszczenie termometru w pochwie. 
  • Powinno się dokonywać pomiaru każdego dnia, o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka i po odbyciu snu nocnego lub minimum trzech godzinach spoczynku. Aby uzyskać prawidłowy pomiar dla analizy PTC, taka dyscyplina poranna musi zostać zachowana w weekendy, nawet kiedy chcemy pospać dłużej.
  • Najlepiej jest korzystać przez cały czas z tego samego i dokładnego termometru. Różne urządzenia mają różną czułość. Zmiana urządzenia w trakcie cyklu może spowodować błędy w analizie. W obserwacji PTC nie sam poziom temperatury jest ważny, ale jego zmiana. Na rynku istnieją urządzenia do tego przystosowane zawierające pewne udogodnienia. Np. termometr owulacyjny, a konkretniej termometr dopochwowy.
  • Zapisując uzyskane wyniki, następnie łącząc kolejne punkty, można otrzymać przydatny wykres krzywej termicznej. Możemy go tworzyć samodzielnie lub korzystać z aplikacji, które zrobią to za nas. 

Co w sytuacji gdy pomiar zostanie dokonany o innej godzinie? 

Jeśli któregoś dnia obudzimy się godzinę później, nie oznacza to, iż nie powinniśmy dokonywać pomiaru lub po prostu wpisać uzyskany wynik. Półgodzinne odchylenia nie powinny znacząco wpłynąć na wynik jednak dłuższe już tak. Jeśli pomiar odbył się później niż przeważnie, należy od uzyskanego wyniku odjąć 0,1˚ za każdą opóźnioną godzinę. W drugą stronę – gdy dokonamy pomiaru wcześniej, za każdą godzinę należy tę wartość dodać. 

Trudności z używaniem termometru owulacyjnego. 

Monitorowanie PTC może być dokładnym źródłem wiedzy na temat aktualnie przebiegających faz cyklu menstruacyjnego w ciele kobiety. Jednak problemy z poranną dyscypliną, codzienną dostępnością termometru, zapewnieniem nieprzerwanego snu czy praktycznym zrozumieniem uzyskanych wyników działają zniechęcająco na wiele kobiet.

Aktualnie trwają prace badawczo-rozwojowe, nad innowacyjnym urządzeniem, które ma zminimalizować opisane problemy i udoskonalić pomiar PTC. Jeśli chcesz być na bieżąco z postępem prac śledź Nas na: Facebooku i Instagramie.

Który termometr owulacyjny wybrać? 

Na rynku istnieje wiele dedykowanych produktów. Różnią się dokładnością, czułością, budową, elastyczną końcówką zwiększającą komfort stosowania, połączeniem z dedykowaną aplikacją i oczywiście ceną. Jeśli chcesz przejrzeć dostępne obecnie produkty i porównać ich ceny wejdź na stronę: Termometry owulacyjne.

Oceń post

Zostaw komentarz