Jednogłośnie można rzec, że infekcja pochwy jest dolegliwością, która należy do najczęstszych przyczyn pojawiania się kobiet u ginekologa. Wiele z nich w początkowej fazie próbuje samodzielnie poradzić sobie z danym schorzeniem, jednak zdarza się także że nie wszystkie panie mają do końca świadomość, z czym wiąże się infekcja, co jest jej przyczyną i w jaki sposób można sobie z nią radzić. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, aby być bogatszym o wartościowe na ten temat informacje – powiedz stop infekcjom intymnym i poczuj się swobodnie.
- Jakie mogą być infekcje pochwy?
- Przyczyny poszczególnych rodzajów infekcji intymnych
- Infekcje pochwy – jakie są czynniki zwiększające prawdopodobieństwo ich wystąpienia?
- Jakie są objawy infekcji dróg intymnych?
- Profilaktyka, czyli o tym, jak zapobiegać infekcjom intymnym
- Jak leczyć infekcję intymną?
- Domowe sposoby na infekcje intymne
- Podsumowanie – infekcje pochwy i ważne kroki
Jakie mogą być infekcje pochwy?
Zanim przejdziemy do omówienia przyczyn i objawów występowania infekcji pochwy, należy mieć świadomość, że mogą się od siebie różnić, z uwagi na ich rodzaje, a tym samym inne źródło problemu. Szacuje się, że jedna na cztery kobiety zgłaszające się do ginekologa boryka się z typowymi dla infekcji objawami, które mogą świadczyć o:
- infekcji bakteryjnej;
- infekcji grzybiczej;
- infekcji pasożytniczej;
- infekcji wirusowej.
Przyczyny poszczególnych rodzajów infekcji intymnych
W zależności od rodzaju danej infekcji pochwy źródłem jej problemów może być zupełnie inny czynnik.
- Infekcja bakteryjna – wywoływana jest przez bakterie Gardnerella i w dużej mierze wiąże się ze zmniejszeniem ilości pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus) a namnożeniem innych bakterii. Przyczyną jest nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii, a także prowadzenie intensywnego życia seksualnego.
- Infekcja grzybicza – wynika z zarażenia się drożdżakami, najczęściej podczas kontaktu seksualnego, korzystania z basenu, sauny oraz publicznej toalety.
- Infekcja pasożytnicza – zarażenie pierwotniakiem najczęściej przypada na moment współżycia seksualnego bez zabezpieczeń oraz korzystanie z jednego ręcznika, gdy któraś z osób jest już chora.
- Infekcja wirusowa – w większości przypadków wiąże się z opryszczką narządów płciowych (HSV), którą można się zarazić podczas kontaktu seksualnego lub gdy organizm jest znacząco osłabiony. Czymś jeszcze innym jest zarażenie się wirusem HPV odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/6-faktow-o-hpv-ktore-powinna-znac-kazda-kobieta
Infekcje pochwy – jakie są czynniki zwiększające prawdopodobieństwo ich wystąpienia?
Schorzenia, które rozwijają się w okolicy kobiecych dróg rodnych i doprowadzają do zachwiania flory bakteryjnej pochwy to nic innego jak infekcje intymne. Jeśli pH zostaje znacząco podwyższone, następuje rozmnażanie niekorzystnych dla organizmów bakterii i grzybów, które odpowiadają za rozwój poszczególnych rodzajów infekcji. Istnieje mnóstwo czynników, które sprawiają, że ryzyko zarażenia czy powstania infekcji pochwy jest znacznie większe, należą do nich m.in.:
- antybiotykoterapia;
- antykoncepcja hormonalna;
- osłabienie;
- niska odporność;
- menopauza;
- ciąża;
- nadmierny stres;
- zaburzenia hormonalne;
- intensywne życie seksualne;
- częste zmiany partnerów seksualnych;
- nieprawidłowa higiena miejsc intymnych;
- nieodpowiednia dieta;
- korzystanie z publicznych toalet, sauny i basenów;
- noszenie “nieoddychającej” bielizny.
Źródło: Apteline.pl
Jakie są objawy infekcji dróg intymnych?
Istnieją sytuacje, w których kobieta przechodzi daną infekcję pochwy bezobjawowo, przez co sama może nawet nie być świadoma, że ją ma. Uchronić przed jej rozwojem mogą regularne wizyty u ginekologa i poddawanie się rutynowym badaniom.
Najczęściej występujące objawy, które mogą świadczyć o obecnej infekcji:
- swędzenie i ból w okolicy miejsc intymnych;
- pieczenie w okolicy krocza;
- zaczerwieniona pochwa i wargi sromowe;
- suchość pochwy;
- ból podczas oddawania moczu;
- ból podczas stosunku;
- niecodzienna wydzielina z pochwy (inny zapach i kolor);
- krwawienie lub plamienie;
- obolała lub opuchnięta skóra wokół pochwy.
Może być tak, że kobiecie towarzyszy zaledwie jeden z wymienionych objawów – bez względu na ich liczbę, jeśli tylko odczuwany jest jakikolwiek dyskomfort lub ból koniecznie udaj się do ginekologa w celu zweryfikowania źródła problemu.
Profilaktyka, czyli o tym, jak zapobiegać infekcjom intymnym
Każda kobieta jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji pochwy – zatem co można zrobić, aby im zapobiec?
- Odpoczynek i regeneracja – niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią ilość snu.
- Nawadnianie i odżywianie – pamiętaj, aby każdego dnia nawadniać organizm i prawidłowo się odżywiać.
- Odprężenie – choć nie jest to łatwe, to staraj się jak najmniej stresować.
- Zrezygnuj z kosmetyków perfumowanych – miejsca intymne nie powinny mieć kontaktu z żadnymi perfumowanymi substancjami.
- Naturalne środki higieniczne – podczas miesiączki sięgaj wyłącznie po naturalne, bezzapachowe podpaski, które nie były bielone chlorem.
- Noś przewiewną i bawełnianą bieliznę – większość sztucznych materiałów nie przepuszcza powietrza, a tym samym jest przyczyną rozwoju grzybicy pochwy.
- Sposób podcierania – po skorzystaniu z toalety staraj się podcierać od przodu do tyłu.
- Higiena – pamiętaj o regularnych prysznicach i myciu rąk.
- Ręczniki – nigdy nie używaj z drugą osobą tego samego ręcznika do ciała.
Źródło: Medicover
Jak leczyć infekcję intymną?
Z pewnością zastanawiasz się, co na infekcję intymną jest najskuteczniejsze – otóż nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się tak samo dobrze u każdej z pań. Dobór sposobu leczenia zależy przede wszystkim od źródła problemu, a więc tego, co go wywołało. W związku z tym, pomimo że w aptece jesteś w stanie zakupić tabletki i maści na infekcje pochwy także bez recepty, to aby usprawnić cały proces i zagwarantować sobie pewność, prawidłowo dobranej metody leczenia należy skonsultować się w tej kwestii z ginekologiem.
Najczęściej w przypadku wystąpienia infekcji pochwy stosowane są:
- żel lub maść na infekcje intymne;
- tabletki metronidazolu, tynidazolu lub estrogenowe;
- kremy lub czopki.
Pamiętaj – jeśli po kilkudniowym stosowaniu danego preparatu nie widzisz żadnej różnicy, powinnaś udać się do lekarza.
Domowe sposoby na infekcje intymne
Bezwątpienia z każdym rodzajem infekcji pochwy kobieta powinna niezwłocznie zgłosić się na konsultację ze specjalistą. Istnieją jednak sytuacje, w których wolne terminy do ginekologa są dość odległe, a tym samym konieczne jest podjęcie pewnych kroków, aby zmniejszyć nasilenie problemu.
Żel na pieczenie pochwy i infekcje intymne
Jednogłośnie można rzec, że jako pierwszy i najważniejszy krok należy uznać dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Zrezygnuj z perfumowanych kosmetyków i sięgnij po bezzapachowe produkty z wyciągiem z kory dębu. Są one szczególnie polecane ze względu na przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości.
Kąpiel z sodą oczyszczoną na infekcje dróg intymnych
Wodorowęglan sody działa przeciwzapalnie i łagodząco na podrażnienia. Dodatkowo dzięki przygotowanej kąpieli z sodą oczyszczoną można przywrócić naturalne pH pochwy i pozbyć się uciążliwych upławów. Taką czynność należy powtarzać dwa razy w tygodniu, ale jednorazowo nie powinna ona trwać dłużej niż 15 minut. Proporcje to: 1 łyżeczka sody oczyszczonej na 1 litr wody.
Ziołowe nasiadówki na infekcje miejsc intymnych
Jeśli dysponujesz suszonymi ziołami np. rumiankiem, szałwią lub korą dębu możesz przygotować z nich napar. Wystarczy, że 50 gramów ziół zalejesz ok. 5 litrami gorącej wody – oczywiście musisz odczekać kilkanaście minut, aż zioła się zaparzą. Po tym czasie zaleca się siąść na miskę, tak aby parujący napar ogrzewał miejsce intymne. Inną możliwością jest zanurzenie strefy intymnej w nasiadówce, gdy jej temperatura spadnie do ok. 37 stopni.
Globulki z witaminą C na grzybicę pochwy i zakażenie bakteryjne
Zastanawiasz się, co na infekcje intymne oprócz wyżej wymienionych metod sprawdzi się równie dobrze? Mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę. Stosowanie przez 10 dni globulek z witaminą C jest w stanie przywrócić naturalne pH pochwy. Ten sposób polecany jest szczególnie kobietom, które nie do końca zdają sobie sprawę czy mają styczność z grzybicą pochwy, czy zakażeniem bakteryjnym.
Leki bez recepty
Istnieją na rynku także leki bez recepty oraz globulki z pałeczkami kwasu mlekowego pomagające w infekcjach pochwy.
Dieta
Spożywanie dużej ilości kiszonek lub jogurtów naturalnych jest kolejnym polecanym i prostym sposobem na radzenie sobie z infekcjami miejsc intymnych.
Podsumowanie – infekcje pochwy i ważne kroki
Infekcje pochwy należą do dolegliwości, o których kobiety bardzo często wstydzą się mówić i tym samym zdarza się, że przed swoimi partnerami zatajają o nich informacje. Kategorycznie tego nie rób – podczas zakażenia powinno się zrezygnować ze współżycia i z dużą skrupulatnością przestrzegać zasad higieny m.in. codziennie wymieniać ręcznik. Nigdy nie bagatelizuj tego problemu – zgłoś się po pomoc do ginekologa i zapewnij sobie wysoki poziom komfortu. Po takiej dawce wiedzy mamy nadzieję, że i Ty już wiesz, jak najlepiej o siebie zadbać, natomiast, jeśli chcesz być w pełni świadoma swojego organizmu i zachodzącego cyklu warto rozważyć systematyczne używanie termometru owulacyjnego.