Co to kubeczek menstruacyjny? 

Jest to przedmiot w kształcie małego kubeczka, który umieszcza się w pochwie podczas menstruacji. Jego zastosowanie polega na gromadzeniu krwi menstruacyjnej, aby ją później łatwo usunąć, a nie jak w przypadku tamponów i podpasek na wchłanianiu krwi. Kubeczki menstruacyjne wykonane są zwykle z elastycznego silikonu medycznego, lateksu lub polietylenu. Kształtem przypominają dzwon lub kielich.

Jak używać kubeczków menstruacyjnych?

Ich użycie polega na: aplikacji wewnątrz kanału pochwy, wyjęciu po napełnieniu, opłukaniu i umyciu oraz ponownej aplikacji. Przy prawidłowym stosowaniu oraz dokładnym czyszczeniu pomiędzy miesiączkami jeden z nich może być używany nawet przez okres kilku lat. To pozwala zdecydowanie ograniczyć koszty oraz ilość produkowanych odpadów, których ilość przy stosowaniu jednorazowych tamponów, czy podpasek jest bardzo duża. Wpisuje się to w trend bycia eko i zdrowego trybu życia podobnie jak stosowanie naturalnej metody antykoncepcji – poprzez pomiar podstawowej temperatury ciała z wykorzystaniem termometru owulacyjnego. Więcej o tej metodzie, możesz przeczytać w artykule: Metoda rytmu a metoda termiczna i metoda objawowa

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny? 

Jeśli jest się zainteresowanym stosowaniem kubeczka menstruacyjnego, warto porozmawiać z ginekologiem. Można dokonać wyboru i zakupu samodzielnie, jednak na rynku jest wiele różnych rozmiarów i kształtów i nie wszystkie będą odpowiednie dla danej osoby. Aby ustalić rozmiar i kształt warto rozważyć (samodzielnie lub z pomocą lekarza): 

  • wiek,
  • długość szyjki macicy,
  • intensywność krwawień podczas miesiączki,
  • miękkość i elastyczność kubeczka,
  • pojemność kubeczka,
  • siłę mięśni dna miednicy,
  • fakt czy kobieta rodziła w sposób naturalny.

Mniejsze kubeczki zwykle są polecane kobietom przed 30 rokiem życia, które nie rodziły siłami natury. Natomiast większe rozmiary są często zalecane dla kobiet powyżej 30 roku życia, które rodziły w sposób naturalny i/ lub mają intensywniejsze miesiączki. 

12 korzyści wynikających z korzystania z kubeczka menstruacyjnego

Niski koszt – choć jednorazowo jest to większy wydatek niż przy zakupie opakowania tradycyjnych tamponów lub podpasek, to biorąc pod uwagę fakt, iż może być on stosowany przez kilka / kilkanaście lat okazuje się, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Średnio w ciągu życia kobieta używająca podpasek lub tamponów, wydaje na te artykuły około 6 tysięcy złotych. Natomiast kubeczek, który stosować można przez nawet 10 lat, kosztuje kilkadziesiąt złotych. Najtaniej jest w drogeriach, nawet 29 zł. 

Przyjazny dla środowiska – z tego samego powodu co przy kosztach, czyli długiego możliwego okresu stosowania jednego kubeczka, wpływa to na zmniejszenie ilości produkowanych odpadów.  

Możliwość pozostawienia go na wiele godzin – tampony czy podpaski należy wymieniać co 4 – 8 godzin ze względów higienicznych (lub nawet częściej przy intensywnym krwawieniu). Może to być męczące i stresujące, ponieważ nie zawsze mamy możliwość udania się do toalety np. co dwie godziny. Dobrze dobrany kubeczek po prawidłowej aplikacji można pozostawić na ok. 12 godzin, czyli na cały dzień lub na całą noc. 

Pojemność – kubeczek jest w stanie pomieścić średnio dwa razy więcej płynu niż superchłonny tampon lub podpaska. Wpływać to może na komfort użytkowania

Brak nieprzyjemnego zapachu – kontakt z powietrzem podczas stosowania tamponów lub podpasek może sprawić, iż krew menstruacyjna zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Kubeczki menstruacyjne temu zapobiegają, ponieważ są umieszczone w pochwie, ograniczając kontakt z zewnętrznymi substancjami.

Bezpieczeństwo – fakt, iż kubeczki zbierają krew, zamiast ją wchłaniać może przyczynić się do zapobiegania infekcji czy nawet zespołu wstrząsu toksycznego. Nie zawierają również obecnych w niektórych podpaskach i tamponach wybielaczy i dioksyn, które mogą być szkodliwe. 

Możliwość kontroli – czasem z przyczyn zdrowotnych kobieta musi śledzić ilość krwi menstruacyjnej podczas okresu, kubeczek pozwala to zrobić z dużą dokładnością. 

Wygoda – większość kobiet nie czuje kubeczka po prawidłowej aplikacji. 

Inne – nie mają elementów narażonych na zamoczenie podczas oddawania moczu, co wpływa korzystnie na higienę, nie powodują nadmiernego wysuszania wnętrza pochwy poprzez wchłanianie śluzu, w przeciwieństwie do tamponów (odpowiednio dobrane kubeczki) będą odpowiednie dla kobiet z tyłozgięciem macicy. 

Minusy korzystania z kubeczków menstruacyjnych 

Trudność w aplikacji i usunięciu – dla niektórych kobiet prawidłowa aplikacja i usunięcie kubeczka może okazać się trudnym zadaniem, szczególnie na początku. 

Trudność w dopasowaniu właściwego kubeczka – istnieją różne wielkości, długości, kształty, różna elastyczność. Dopasowanie odpowiedniego kubeczka może wiązać się z wypróbowaniem kilku różnych, nim znajdzie się ten odpowiedni. 

Problemy z usunięciem kubeczka – w sytuacji gdy nie ma się dostępu do toalety z umywalką, usunięcie, opróżnianie i umycie kubeczka może stać się kłopotliwe

Uczulenie – większość kubeczków jest wykonana bez użycia lateksu, co czyni je odpowiednimi dla osób uczulonych na ten materiał. Jednak u niewielkiej ilości osób istnieje ryzyko, że to materiał silikonowy lub gumowy może wywołać reakcję alergiczną

Ryzyko podrażnień i infekcji – w sytuacji jeśli kubeczek nie zostanie dokładnie oczyszczony pomiędzy użyciami lub będzie aplikowany w zły sposób może przyczyniać się do podrażnień i infekcji. 

Początkowy koszt – nim kobieta dobierze odpowiedni dla siebie kubeczek, musi przetestować różne z nich. Wiąże się to z większym początkowym kosztem, jednakże po dobraniu przez kolejne 10/15 lat stosowania nie ma żadnych wydatków. 

Rodzaje kubeczków menstruacyjnych 

Zazwyczaj mają kształt dzwonu. Większość marek sprzedaje większe i mniejsze rozmiary, kubeczki o różnej pojemności i różnej długości. Jeżeli kobieta ma krótką pochwę, w pozycji siedzącej zbyt długi kubeczek może wystawać, w przeciwnej sytuacji zbyt krótki może być ciężej usunąć. Miseczki menstruacyjne różnią się również jędrnością lub elastycznością.

Twardy kubek otwiera się łatwiej po włożeniu i może szczelniej przywierać do ściany pochwy (zapobiegając przeciekaniu), jednocześnie jest nieco trudniej go wyjąć. Szczególnie polecany jest dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia. Te miększe modele są polecane dla kobiet o siedzącym trybie życia oraz tych mniej wprawionych w aplikacji. 

Jak włożyć kubeczek menstruacyjny? 

  1. Przed pierwszym użyciem kubeczka menstruacyjnego (i po zakończeniu każdej miesiączki) należy go dokładnie umyć i zdezynfekować. Można to zrobić np. poprzez gotowanie kubeczka we wrzącej wodzie przez około 5 minut następnie ostudzić go przed użyciem. Należy również umyć dokładnie ręce bieżącą wodą z mydłem. 
  2. Kolejnym krokiem jest złożenie kubeczka tak, aby umożliwić włożenie go do pochwy. Jest kilka sposobów w literę „c” lub jak kto woli „u”, „s”, czy pąk róży. To jaki sposób wybrać zależy od preferencji i miękkości kubeczka.
    Przykładowe ułożenie:

Więcej instrukcji na: https://perfectcup.me/pl/jak-skladac-kubeczek-menstruacyjny/

  1. Następnie należy obrać wygodną pozycję (usiąść na toalecie, stanąć lub kucnąć) jedną ręką trzymając złożony kubeczek, a drugą rozchylając wargi sromowe, włożyć kubeczek do pochwy. Podczas wkładania warto starać się utrzymać założoną formę kubeczka
  2. Kiedy nie jest możliwe dłuższe trzymanie złożonego kubeczka, można go puścić, umożliwiając jego otworzenie. Następnie palcem popchnąć dno kubeczka, aby umieścić go na odpowiedniej głębokości. Tak, aby nie wystawał, ale możliwe było uchwycenie jego trzonu. 
  3. Po włożeniu niektóre instrukcje wymagają przekręcenie kubka menstruacyjnego poprzez chwycenie za trzon, aby upewnić się, że prawidłowo się otworzył i jest szczelny. Można to sprawdzić poprzez podążanie palcem po krawędzi kubeczka i/lub pociągając za trzon, pożądane jest uczucie oporu lub ssania

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

  1. Zanim przystąpi się do wyjęcia kubeczka, należy umyć ręce bieżącą wodą z mydłem.
  2. Na początku dobrze jest zająć wygodną pozycję (siedząc na toalecie lub kucając). Pomocne może okazać się użycie mięśni brzucha lub pochwy poprzez parcie, pomoże to lekko wypchnąć kubeczek, co ułatwi chwytanie. 
  3. Następnie pociąga się delikatnie za trzon kubeczka w dół, kiedy możliwe jest złapanie podstawy, ściska się ją, aby odessać pierścień przylegający do ścianek pochwy.
  4. Kolejnym krokiem jest delikatne wyciągnięcie kubeczka – należy być ostrożnym, aby zebrana w nim krew się nie wylała. 
  5. W celu kontroli objętości krwi menstruacyjnej należy skontrolować jej ilość w kubeczku – wiele z nich na boku ma pomocne oznaczenia. 
  6. Ostatnim krokiem jest umycie kubeczka pod bieżącą wodą i ponowna aplikacja lub dokładne czyszczenie (ze szczególną uwagą drobne otwory na krawędziach) 
Oceń post

1 Komentarz

  • Olga
    Umieszczony 28 lipca 2022 14:10 0Likes

    Korzystam z kubeczka menstruacyjnego od kilku tygodni i nie wyobrażam sobie powrotu do podpasek czy tamponów! To bardzo wygodny sposób, dzięki któremu całkowicie można zapomnieć o tym, że ma się okres. Przy okazji jestem dumna z siebie, ponieważ z kubeczkiem menstruacyjnym dbam o środowisko, co jest dla mnie bardzo ważne 🙂

Zostaw komentarz