Mówiąc o współżyciu seksualnym, w większości przypadków pierwszą pojawiającą się w głowie myślą jest orgazm. Uważa się go za coś niezwykłego, a jednocześnie tajemniczego i nie do końca dla wszystkich zrozumiałego. Dość często słyszy się również o trudnościach z nim związanych oraz niepewności czy przeżywany stan rzeczywiście nim jest. To, co w tej kwestii jest najciekawsze to fakt, że każdy może go odczuwać w inny sposób. Czym jest orgazm, jak go rozpoznać i jakie są jego rodzaje? Dziś postaramy się rozwiać jak najwięcej pojawiających się na ten temat wątpliwości.
Orgazm – co to jest?
Bez wątpienia niejedna osoba zastanawia się, czym właściwie jest orgazm. Mówi się o nim jako kumulacyjnej fazie podniecenia seksualnego inaczej też tzw. szczytowania. Zatem jest to stan ekstazy, czyli najwyższego poziomu uniesienia, który trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu sekund. W tym czasie zarówno kobietom, jak i mężczyznom towarzyszą różnorodne reakcje fizjologiczne – niektóre z nich mogą być podobne, natomiast część całkowicie się od siebie różni.
Najczęściej opis orgazmu ogranicza się do zdefiniowania go jako przyjemności wynikającej z odczuwania najwyższego możliwego podniecenia, która jest zakończeniem stosunku płciowego lub masturbacji – jednak nie zawsze tak się dzieje.
Orgazm – jak wygląda? Objawy, które mogą o nim świadczyć
Choć orgazm określany jest jako „finał” współżycia, to nie zawsze jest on jego zwieńczeniem. Bardzo często zdarza się, że tylko jedna z osób go odczuwa – w tej kwestii nie podlega wątpliwości, że mężczyźni przeżywają go znacznie częściej w porównaniu do kobiet. Poszukując informacji na temat objawów orgazmu, można natknąć się na zbiór doznań i reakcji fizjologicznych, które towarzyszą obu płciom – mowa o:
- wyższym ciśnieniu krwi;
- napięciu mięśni;
- rozszerzonych źrenicach;
- szybszej reakcji serca;
- skurczach mięśni narządów płciowych.
Można rzec, że w zależności od tempa stosunku, intensywności, a także poziomu odczuwanej przyjemności, stan orgazmu może się różnić – zatem nie każdy musi wiązać się z konkretnymi reakcjami organizmu.
Jak wygląda orgazm u kobiet?
Jeśli jesteś kobietą lub po prostu zastanawia Cię, co czuje się podczas orgazmu, zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze na ten temat informacje. W przypadku płci żeńskiej za pierwszą oznakę zbliżającego się orgazmu można uznać większy poziom nawilżenia miejsc intymnych, nabrzmienie piersi, a także powiększenie łechtaczki. Wraz z kontynuacją stymulacji poszczególnych narządów płciowych i miejsc na ciele następuje zwiększenie ilości produkowanego śluzu, przy jednoczesnym nabrzmiewaniu łechtaczki. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów jest wystąpienie tzw. rumieńca seksualnego, oznacza to, że skóra może być bardziej zaróżowiona.
Kluczową fazą jest moment, w którym mięśnie pochwy ulegają gwałtownym skurczom, a macica unosi się do góry. Jeśli kobieta wciąż będzie odczuwała wysoki poziom podniecenia, a wszelkie pieszczoty zostaną kontynuowane, dojdzie do orgazmu, któremu towarzyszyć będą np.:
- rytmiczne pulsy pochwy i odbytnicy;
- naprężone i powiększone sutki;
- większa wyrazistość otoczki piersi.
To typowe z biologicznego punktu widzenia objawy, jednak poza nimi kobiety mają także mnóstwo innych indywidualnych odczuć, które wcale nie muszą być takie same m.in.:
- przyspieszony oddech;
- wydawanie ekstatycznych westchnień lub krzyków;
- uczucie gorąca lub przepływającej fala ciepła.
Orgazm u mężczyzn – czym różni się od kobiecego?
Orgazm, który doświadczają panowie, znacząco różni się od tego, o którym mówi się w przypadku pań. Tym razem może on wynikać nie tylko z dużego pobudzenia, którego podłożem był dotyk, ale także sam widok. W momencie podniecenia penis staje się sztywniejszy, a napletek odsłania ukrytą żołądź, która nieco zmienia swój kolor i się powiększa.
Kolejną fazą jest erekcja, czyli męski wzwód, podczas którego następuje zwiększenie ukrwienia męskiego narządu płciowego. Co ważne, trzeba mieć na uwadze, że w zależności od okoliczności i uwarunkowań fizycznych poziom utrzymania erekcji może się wahać – nie zawsze jest na stałym poziomie. I tym razem jesteśmy w stanie zaobserwować na ciele widoczne reakcje jak np. rumień, który najczęściej obejmuje obszar klatki piersiowej, szyi i twarzy.
Ostatnim etapem jest wytrysk spermy – towarzyszą mu skurcze cewki moczowej i zwieracza odbytu. Gdy jest już po wszystkim, penis znacząco traci na objętości i znów przestaje być sztywny.
Warto wiedzieć, że może wystąpić również tzw. suchy orgazm, czyli bez wytrysku. Zaistnienie takiej sytuacji nie musi być czymś niepokojącym, natomiast zawsze lepiej jest skonsultować się ze specjalistą.
Dlaczego kobieta nie ma orgazmu?
Bardzo często kobiety poszukują w internecie informacji o tym, jak się doprowadzić do orgazmu, ponieważ pomimo towarzyszącej im przyjemności ze współżycia lub masturbacji, nie doświadczają ekstazy. Zwykle wynika to z indywidualnych przeżyć i odczuć, dlatego przyczyną nie dla każdej kobiety musi być ten sam czynnik.
- Bariera psychiczna
Jeśli np. kobieta doświadczyła w przeszłości przemocy lub stosunki seksualne, jakie odbywała, nie niosą ze sobą miłych wspomnień, może wystąpić w głowie pewne wyparcie i obawa. W celu osiągnięcia orgazmu konieczna jest współpraca głowy i ciała.
- Tryb życia
Coraz częściej mówi się o spadku jakości współżycia wynikającym z prowadzonego trybu życia. Nadmierny stres, zmęczenie, nieprawidłowe odżywianie oraz wahania wagi mają kluczowe znaczenie dla osiągania orgazmu. Wiele kobiet twierdzi również, że stosowana przez nie antykoncepcja hormonalna znacząco obniża ich libido.
- Hormony
Może się również zdarzyć, że za niemożność szczytowania odpowiada nieodpowiedni poziom hormonów. Kluczowe dla tego aspektu są m.in.:
- estrogeny – mają wpływ na prawidłowy rozwój narządów rozrodczych kobiet i aktywność seksualną;
- progesteron – jest potrzebny, aby doszło do owulacji, tym samym jego wzrost obniża libido (w określeniu momentu jej wystąpienia pomaga termometr owulacyjny);
- testosteron – zwiększa pożądanie u obu płci;
- dopamina – odpowiada za pragnienie i odczuwaną przyjemność;
- endorfiny – wpływają na lepsze samopoczucie;
- serotonina – ma udział w regulacji cyklu snu oraz nastroju;
- prolaktyna – może powodować obniżenie popędu seksualnego;
- hormony tarczycy – wpływają na poziom pożądania.
Jaki kobieta może mieć orgazm? Czy istnieje jego kilka rodzajów, czy tak naprawdę jest tylko jeden?
Kwestia dotycząca rodzaju orgazmu bywa często sporną. Choć powszechnie słyszy się o skategoryzowaniu go na pochwowy lub łechtaczkowy, to można natknąć się także na informacje dotyczące orgazmu: lokalnego, długotrwałego, mieszanego, psychogennego i mistycznego. Różnią się przede wszystkim miejscem ciała, które jest pobudzone i stymulowane. Wielu seksuologów uważa, że dany podział nie powinien mieć miejsca, ponieważ jak twierdzą, orgazm jest jeden, a możliwości na jego osiągnięcie wiele.
Warto wiedzieć, że pierwszym nowożytnym lekarzem, który zajął się orgazmem kobiet i narządem odpowiadającym w dużej mierze za jego osiągnięcie jest australijska urolog Helen O’Connell. Dopiero w 2005 roku opublikowała studium o łechtaczce, ponieważ zauważyła, że w żadnym podręczniku do anatomii ten narząd nie jest uwzględniony. Wcześniej zaledwie dwóch naukowców pochyliło się nad tym tematem a byli nimi w końcu XVI wieku Matteo Realdo Colombo i jego uczeń Gabriel Falapio, pomimo że wiedza na temat istnienia łechtaczki istnieje od starożytności – nawet jej nazwa „clitoris” pochodzi z łaciny.
Jak osiągnąć orgazm?
Nie ma jednej recepty na osiągnięcie orgazmu. Istnieje za to mnóstwo sposobów, które mogą sprawdzić się w praktyce, jednak to, co jest w tej kwestii najważniejsze to poznanie własnego ciała. W przypadku mężczyzn sprawa wydaje się nieco prostsza niż w przypadku kobiet. Poza klasycznym współżyciem seksualnym można wyodrębnić jeszcze dwa najpopularniejsze rodzaje seksu:
- seks oralny – polegający na stymulacji narządów płciowych używając w tym celu języka i warg, jest to tzw. miłość francuska;
- seks analny – stosunek płciowy, podczas którego stymulowany jest odbyt.
To o czym nie można zapomnieć to fakt, że nie tylko poprzez dotyk człowiek jest w stanie się podniecić i „dojść”. Istotną rolę odgrywa wyobraźnia i to, co widzimy. Dlatego stosunek seksualny warto poprzedzić tzw. grą wstępną.
Co pomoże kobiecie osiągnąć orgazm?
Uważa się, że kobietom najłatwiej jest osiągnąć orgazm podczas stymulacji łechtaczki i masturbacji. Wynika to z doskonałej znajomości swojego ciała, a także pełnej kontroli. W takich okolicznościach paniom znacznie łatwiej jest się odprężyć i wyluzować, co ma kluczowe znacznie w drodze do szczytowania. Z tego względu warto swoje życie seksualne rozpocząć od poznania siebie i tego, co jest źródłem odczuwanej przyjemności, aby następnie móc podzielić się tymi spostrzeżeniami ze swoim partnerem. Choć rozmowy na takie tematy często uznawane są za coś wstydliwego, to musisz wiedzieć, że jest to klucz do sukcesu, czyli zadowolenia obu stron.
Orgazm – dla tych, co chcą wiedzieć więcej
Jeśli zainteresowała Cię treść tego artykułu i chcesz dowiedzieć się więcej na temat kobiecej seksualności – istnieje kilka publikacji, z którymi w szczególności warto się zapoznać – m.in. „Przyjemność” Maria Hesse oraz „Klub rozkoszy” June Pla. Poza wspomnianymi polecamy również: