Czy słyszałaś kiedyś o Billingsach? To małżeństwo, które wymyśliło jedną z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych naturalnych metod antykoncepcyjnych. Jest ona związana z obserwowaniem cyklu miesięcznego oraz śluzu wydzielanego przez pochwę, a jej celem jest jak najdokładniejsze określenie momentu owulacji. Zobacz, na czym dokładnie polega ta metoda, czy może być stosowana przez każdą kobietę oraz jaki jest jej współczynnik skuteczności.

Metoda objawowa a zapłodnienie

Aby doszło do zapłodnienia, w wyniku którego powstanie zarodek, a po dziewięciu miesiącach urodzi się dziecko, konieczna jest obecność gamety żeńskiej (komórka jajowa) oraz męskiej (plemnik). Plemniki w ciele mężczyzny produkowane są przez cały czas od momentu, w którym osiągnie on dojrzałość płciową. U kobiety z kolei komórki jajowe zdolne do bycia zapłodnionymi tworzą się tylko w wybrane dni. W momencie starania się o potomstwo i chęci powiększenia rodziny niezwykle ważna jest informacja, kiedy taki czas występuje. Dzięki niemu zwiększa się bowiem szansa na zapłodnienie i zajście w ciążę.

Skąd wzięła się metoda owulacji Billingsa?

Metoda owulacji Billingsa, zwana też często metodą objawową, wywodzi się od nazwiska jej twórców. Było to małżeństwo australijskich lekarzy, którzy w latach pięćdziesiątych XX wieku prowadzili badania naukowe związane ze zmianami śluzu szyjki macicy w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. John i Evelyn Billingsowie poczynili wiele obserwacji i zbadali setki pacjentek, zanim udało im się określić szablonowy zbiór cech związanych z poszczególnymi dniami w cyklu miesięcznym oraz wyciągnąć konkretne wnioski stosowane do dziś jako naturalny sposób planowania rodziny. Od mniej więcej połowy lat sześćdziesiątych Evelyn Billings zaczęła promować tę metodę jako skuteczną formę antykoncepcji naturalnej. Jej edukacja docierała nie tylko do małżeństw, ale również lekarzy.

Źródło: Tor.org

Na czym polega metoda objawowa (Billingsa)?

Metoda Billingsów polega na obserwowaniu konsystencji i koloru śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy. Informują one o występowaniu dni płodnych i niepłodnych w określonych fazach cyklu miesiączkowego. W zależności od momentu cyklu struktura wydzieliny z pochwy zmienia się. W dni płodne kobiecy organizm stara się stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki dla plemników mających zapłodnić komórkę jajową. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego to pierwszy dzień krwawienia. Zakładając, że cykl trwa średnio 28 dni, to na około 14 dni przed spodziewaną miesiączką mamy do czynienia z owulacją, to jest uwolnieniem komórki jajowej. W tych dniach szansa na zajście w ciążę jest największa. Jak rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z dniami płodnymi, a kiedy z niepłodnymi?

Dni płodne

Śluz pochodzący z szyjki macicy jest śliski, rozciągliwy i przeźroczysty. W tym czasie w kobiecym ciele wzrasta stężenie estrogenów; jednocześnie dojrzewa komórka jajowa przygotowująca się do ewentualnego zapłodnienia. Im bardziej zbliża się moment samego jajeczkowania, tym śluz (często nazywany także śluzem płodnym) staje się znacznie bardziej obfity. Zjawisko to wiąże się z ułatwieniem plemnikom poruszania się przez pochwę do szyjki macicy, aby zapłodnić komórkę jajową.

Dni niepłodne

Po owulacji w naszym ciele wydzielana jest większa ilość progesteronu, który sprawia, że śluz staje się mętny, lepki, gęsty i klejący. W takich warunkach plemniki nie mają szans na dotarcie do komórki jajowej, a więc istnieje małe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W tych dniach bardziej odczuwalna jest także suchość pochwy.

Obszerny artykuł, w którym wyczerpałyśmy temat związany z rodzajem śluzu w poszczególnych fazach cyklu, znajdziesz na naszym blogu w tym miejscu. Zachęcamy do zapoznania się z nim, jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem korzystania z metody Billingsów.

Źródło: Wikipedia

Jak stosować metodę Billingsów w praktyce?

Skuteczność tej naturalnej metody antykoncepcyjnej zależy przede wszystkim od dokładnych i regularnych obserwacji oraz prowadzenia notatek. Najlepiej przygotować sobie tabelę z kolumną z datą, podziałem na poszczególne dni cyklu, własnym, ustalonym oznaczeniem dni płodnych i niepłodnych oraz miejscem na dodatkowe informacje, takie jak wrażenie suchości czy wilgotności pochwy. Taki opis należy sporządzać wieczorem, przed oddaniem moczu. Do pobrania śluzu i późniejszej jego obserwacji przyda nam się czysta chusteczka i dokładnie umyte ręce.

W pierwszej kolejności należy delikatnie ucisnąć obszar zewnętrznych narządów płciowych, a następnie ze sklepienia pochwy pobrać niewielką ilość śluzu. Dużym ułatwieniem będzie ustawienie jednej nogi na taborecie lub brzegu wanny. Wydzielinę z pochwy trzeba pobierać codziennie, najlepiej przez kilka miesięcy — im dłuższy będzie to czas, tym poprawniej będziemy umiały określić nasze dni płodne i niepłodne. Należy pamiętać o tym, aby jednocześnie mierzyć temperaturę ciała i zwracać uwagę na objawy typowe dla jajeczkowania (wyższe libido, zmiany skórne, zmęczenie i osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zatrzymywanie wody w organizmie).

Jaka jest skuteczność metody termiczno-objawowej?

Skuteczność metody Billingsów określa się tak zwanym indeksem Pearla. Jej wskaźnik jest stosunkowo niski, co jednocześnie świadczy o niskiej jej skuteczności. Na sto kobiet korzystających z tej naturalnej metody antykoncepcyjnej przez jeden rok kalendarzowy nieplanowane ciąże pojawiły się w rozpiętości od jednego do dwudziestu trzech przypadków. Lekarze często radzą, aby kobiety nieplanujące w najbliższym czasie potomstwa, a korzystające z metody objawowej, stosowały wraz z nią inny rodzaj antykoncepcji:

  • chemiczną (żele i kremy plemnikobójcze, pianki i globulki antykoncepcyjne, gąbki dopochwowe),
  • mechaniczną (wkładka domaciczna, prezerwatywa, kapturek naszyjkowy),
  • hormonalną(tabletki i plastry antykoncepcyjne).

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat metod antykoncepcyjnych, ich skuteczności i dostępności, to zachęcamy Cię do przeczytania artykułu związanego z tym tematem, który znajdziesz tutaj na naszym blogu.

W przypadku naturalnej antykoncepcyjnej metody Billingsa wartym podkreślenia jest fakt, że jest ona zależna od wielu czynników zewnętrznych. Należą do nich między innymi:

  • infekcje intymne, w trakcie których pojawia się nieprawidłowa wydzielina,
  • stosowanie tamponów i irygacja pochwy mogące wysuszać śluzówkę,
  • nieodpowiednia bielizna (zbyt obcisła i wykonana ze sztucznych materiałów będzie nasilała pocenie się i zwiększała temperaturę),
  • leki dopochwowe,
  • zdiagnozowane choroby,
  • stosowanie kosmetyków do higieny intymnej,
  • przewlekły stres,
  • zmiana strefy czasowej,
  • podróż,
  • przemęczenie.

Wszystkie powyższe elementy mogą zaburzać wygląd śluzu szyjkowego, a co za tym idzie — prowadzić do błędnej jego oceny i nieprawidłowego określenia dni płodnych i niepłodnych.

Metoda małżeństwa Billingsów a współżycie seksualne

Metoda Billingsów nie jest polecana paniom prowadzącym aktywne życie seksualne. Ten rodzaj antykoncepcji wymaga bowiem wstrzemięźliwości seksualnej w wyznaczonym dniach. Na pewno będzie to czas od początku miesiączki do końca dni płodnych, gdzie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zdecydowanie największe.

Na cztery dni po szczycie płodności, którą rozpoznasz po rozciągliwym, przeźroczystym śluzie szyjkowym oraz uczuciu wilgoci w przedsionku pochwy, rozpoczyna się tak zwana faza bezwzględnej niepłodności, w trakcie której, aż do czasu miesiączki, możliwe jest współżycie bez ograniczeń. Przedział czasowy od wystąpienia miesiączki aż do pojawienia się śluzu płodnego nazywany jest fazą względnej niepłodności i u większości kobiet nie stwarza ryzyka zajścia w ciążę. Tutaj jednak wszystko zależy od indywidualnej długości cyklu każdej z nas.

Czy warto korzystać z metody owulacji Billingsa?

Najczęściej wymienianą zaletą metody Billingsów jest jej nieinwazyjność, niewpływanie na gospodarkę hormonalną i naturalne procesy zachodzące w kobiecym organizmie oraz uniwersalność (można korzystać z niej zarówno w celach antykoncepcyjnych, jak i w trakcie starania się o dziecko). Codzienne obserwowanie śluzu szyjkowego nie generuje żadnych kosztów i może być stosowane przez panie z nieregularnymi cyklami. Metoda Billingsa umożliwia dokładne poznanie własnego ciała oraz jego rytmu w odniesieniu do cyklu miesiączkowego. Jeśli wiesz, jak wygląda prawidłowy śluz w dniach płodnych i niepłodnych, to szybciej będziesz umiała wychwycić wszelkie nieprawidłowości związane ze swoim zdrowiem intymnym.

5/5 - (1)

Zostaw komentarz