Zastanawiasz się, czy można pić alkohol podczas okresu? Czy trunek ten sprawi, że poczujesz się lepiej? A może wprost przeciwnie? Jaki jest wpływ alkoholu na cykl menstruacyjny? W dzisiejszym artykule odpowiemy na zadane pytania i omówimy podstawowe zależności między miesiączką a napojami alkoholowymi.
- Miesiączka a alkohol — co warto o tym wiedzieć?
- Czy wypicie alkoholu podczas okresu wpływa na krew menstruacyjną?
- Picie alkoholu podczas okresu i jego wpływ na antykoncepcję hormonalną
- Czy picie alkoholu w trakcie miesiączki wpływa na gospodarkę hormonalną?
- Alkohol, miesiączka i skurcze menstruacyjne
- Alkohol a miesiączka — podsumowanie
Miesiączka a alkohol — co warto o tym wiedzieć?
U każdej z nas menstruacja występuje z inną częstotliwością. Prawidłowy cykl owulacyjny u zdrowej osoby trwa od 21 do 35 dni; długość krwawienia z kolei — około 3-4. Okres powinien być średnio obfity, to jest wiązać się z utratą około 30-80 mililitrów krwi. Jego intensywność — po stopniowym zwiększaniu się natężenia w pierwszych dwóch, trzech dniach krwawienia — z dnia na dzień powinna się stopniowo zmniejszać. Jeśli zauważasz, że ilość krwi miesiączkowej jest mniejsza lub zbyt duża, to warto zastanowić się nad źródłem tego problemu. Zanim zgłosisz się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa, zastanów się, czy w ostatnich dniach nie spożywałaś alkoholu, który przyczynia się do wzmożonej utraty krwi. Co więcej, organizm w trakcie miesiączki nie tylko jest bardziej osłabiony, ale też wykazuje mniejszą tolerancję na tego typu trunek. Z tym również wiązać się mogą niepokojące objawy.
Czy wypicie alkoholu podczas okresu wpływa na krew menstruacyjną?
Menstruacja jest początkiem cyklu miesiączkowego, w trakcie którego nasz organizm pozbywa się nabłonka macicy — ulega on złuszczeniu i pojawia się krew menstruacyjna, potocznie nazywana okresem. W czasie menstruacji nasze ciało jest mocno osłabione. Jeśli w tych dniach spożywać będziemy duże ilości alkoholu, to ta decyzja nie będzie miała korzystnego wpływu na nasze zdrowie i odnosić się będzie także do samego przebiegu menstruacji, a dokładniej krwi menstruacyjnej. Napoje wysokoprocentowe rozrzedzają krew, zmniejszając zlepianie się jej płytek. W konsekwencji krwawienie będzie bardziej obfite, a jego czas znacznie się wydłuży. Warto wiedzieć także, że alkohol często jest przyczyną problemów z prawidłowym krzepnięciem krwi oraz nieprzyjemnego zapachu krwi menstruacyjnej.
Źródło: Wiemy.to
Picie alkoholu podczas okresu i jego wpływ na antykoncepcję hormonalną
Żadne badania naukowe nie potwierdzają tezy o tym, że spożywanie alkoholu ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych czy ryzyko zajścia w ciążę. Jednakże może być powodem nieprzyjemnych i niekomfortowych dla nas sytuacji. Wypicie alkoholu w czasie miesiączki, a więc w momencie, gdy nasz organizm jest osłabiony bardziej niż zwykle, może sprawić, że nasza świadomość bardziej i szybciej będzie ograniczona, a co za tym idzie — możemy zapomnieć o wzięciu tabletki antykoncepcyjnej w wyznaczonym terminie. To z kolei będzie mieć już realny wpływ na nieskuteczność stosowanej metody antykoncepcyjnej i możliwe nieplanowane zajście w ciążę. Kolejną kwestią jest fakt, że napoje mające w swoim składzie wysoką zawartość procentów spowalniają metabolizm estrogenów znajdujących się w tabletce, co sprawia, że znacznie dłużej będą się one rozkładać w wątrobie. Ogólnie przyjmuje się, że w czasie brania leków nie powinno się spożywać alkoholu, ponieważ połączenie tych dwóch składników działa mocno wyniszczająco na ten narząd. Należy także wspomnieć o sytuacji, w której wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może doprowadzić do wymiotów uniemożliwiających wchłonięcie się tabletki. To z kolei wiązać się będzie z nieodpowiednią ochroną przed niechcianą ciążą.
Czy picie alkoholu w trakcie miesiączki wpływa na gospodarkę hormonalną?
Odpowiadając na powyższe pytanie — jak najbardziej. Picie napojów alkoholowych w czasie trwania miesiączki zaburza gospodarkę hormonalną w naszym organizmie i może przyczyniać się między innymi do tego, że jajeczkowanie będzie ograniczone lub całkowicie zaniknie. Nieregularna owulacja bądź jej brak nie są dobre dla naszego zdrowia i ewentualnej chęci starania się o potomstwo. Skoro wspomnieliśmy już o płodności, to warto wiedzieć, że również na nią wpływa spożywanie alkoholu. Substancje zawarte w tym napoju silnie oddziałują na poziom kobiecych hormonów i mogą powodować między innymi:
- zahamowanie prawidłowego rozwoju i dojrzewania pęcherzyków,
- spore trudności z zajściem w ciążę,
- niepłodność.
Alkohol, miesiączka i skurcze menstruacyjne
Napoje przeznaczone dla osób dorosłych mają silne działanie moczopędne, co w naszym przypadku, szczególnie w czasie menstruacji, może doprowadzić do odwodnienia. Ono z kolei będzie wpływać na obecne podczas miesiączki skurcze, a dokładniej — w znacznym stopniu pogarszać je. Oznacza to, że im mniej alkoholu wypijemy w czasie miesiączki, tym nasze samopoczucie będzie lepsze, a skurcze macicy i bóle brzucha wykażą mniej dokuczliwy charakter.
Alkohol a miesiączka — podsumowanie
Spożywanie alkoholu w trakcie cyklu miesiączkowego może mieć niekorzystny wpływ na poziom hormonów w kobiecym organizmie. Trunek ten odpowiedzialny jest bowiem za zwiększoną produkcję estrogenu i testosteronu, których zbyt duża ilość może zaostrzać objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) — szczególnie wahania nastroju oraz drażliwość. Jego negatywne skutki odczuje także nasza macica, która bardziej i boleśniej będzie się skurczać w wyniku zaburzenia równowagi prostaglandyn. Regularne spożywanie alkoholu nie jest dobre również dla naszego zdrowia intymnego — może powodować bowiem problemy z płodnością, trudności z poczęciem, całkowite ustanie cyklu miesiączkowego, a także wahania hormonalne prowadzące najczęściej do nieregularnych owulacji. W spożywaniu alkoholu podczas okresu nie ma nic złego, jeśli tylko jest on dawkowany w odpowiednich ilościach. Jeśli masz okres lub próbujesz zajść w ciążę, kieruj się rozsądkiem i własną intuicją, pamiętając jednocześnie, żeby wraz z alkoholem spożywać duże ilości wody. Uwaga! W przypadku kobiet w ciąży wypicie nawet niewielkiej ilości wysokoprocentowego trunku może spowodować u dziecka płodowy zespół alkoholowy.